Hlavní obsah
 

Zodpovědný jsem jen za své vlastní zdraví, říká kavárník, který odmítl zavřít

Zatímco většina restaurací v Česku otevře v souladu s rozvolněním koronavirových opatření ve čtvrtek, v pražské kavárně Daruma Coffee & Tea u Karlova náměstí ani nezavřeli. Podle zdejšího provozovatele Davida Tesaře vládní uzavření provozoven nemá hygienické ani právní opodstatnění. Zaštiťuje se přitom Ústavou a Listinou základních práv a svobod, případné pokuty se prý nebojí.

 
Zodpovědný jsem jen za své vlastní zdraví, říká kavárník, který odmítl zavřít

„Naposledy jsme zavřeli na jaře na tři neděle,” uvedl pro Novinky Tesař, který zde pracuje jako zástupce provozovatele. „Potom už jsme nezavřeli nikdy. Víme, že podle Ústavy a Listiny základních práv a svobod máme právo svobodně podnikat,” dodal.

V jeho kavárně přitom lidé ani nenosí roušky. „Proč by je měli mít?” odpověděl na dotaz stroze. „Ani nestíhám vládní nařízení sledovat. Vláda je chrlí jako chrliči a vůbec to nemá žádné opodstatnění v hygieně,” dodal s tím, že si sám jako laik nastudoval praktickou hygienu.

Usuzuje, že lidé by měli primárně chránit sami sebe, a je tak nesmyslné omezovat podnikatele. „Svoboda je o tom, že nejsem zodpovědný za vaše zdraví. Jsem zodpovědný pouze za své vlastní,” zmínil s tím, že rozdíl by byl, kdyby nemoc byla tak závažná, že by hluboce zasahovala do lidských životů, což podle něj není případ koronaviru.

Kritizuje i podmínky znovuotevření restaurací, ke kterému za přísných epidemiologických podmínek dojde ve čtvrtek. Provozovny budou moci být otevřeny na polovinu kapacity a u stolu budou moci sedět maximálně čtyři zákazníci. „To se mi nevyplatí. Ví vůbec vláda, jak funguje hospodářství? Neví, ona ho zabíjí,” uvedl.

Návštěvu z hygieny zde zatím neměli, hrozby pokut se však Tesař nebojí. „Vyšetřuje nás kriminálka, asi pácháme nějakou závažnou kriminální činnost. Nejsme si toho ale plně vědomi,” poznamenal. Připraven je i na případné správní řízení.

„Likvidační pokuta tři miliony a bambiliony, jak s nimi argumentují, je nesmysl, to vám řekne jakýkoli právník. Ať to někdo dokáže, že zrovna my jsme ohnisko smrtelného onemocnění,” zmínil Tesař.

O jeho rebelující kavárně jako první na začátku listopadu psal pražský deník Metro. Od té doby zde mají podle něj stále plno.

V neděli podle Tesaře chystají na Václavském náměstí podobnou demonstraci, jakou už uspořádali 28. října a 17. listopadu. Magistrát hlavního města Prahy ale mezi ohlášenými shromážděními podobnou akci zatím neeviduje.

„Lidé tím demonstrují odpor vládě, že chtějí normálně žít jako před covidem, chtějí žít jako v Asii,” uvedl s tím, že podle něj asijské země zvládají pandemii i bez přijatých opatření.

Některé země v Asii přitom už nyní hlásí třetí vlnu epidemie, v Jižní Koreji jsou například uzavřeny noční kluby a bary v hlavním městě Soulu a jeho okolí, omezen kratší otevírací dobou je i provoz restaurací. O nových opatřeních pak uvažuje i Japonsko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků