Hlavní obsah
Poslanci v Evropském parlamentu ve Štrasburku Foto: Vincent Kessler, Reuters

Zmatek a strach, popisují situaci v Bruselu čeští europoslanci

Ještě pár výbuchů a bude ze mě xenofob, řekl Právu na útok v Bruselu europoslanec za ČSSD Jan Keller. Kvůli hrozbě mu pracovníci tamního letiště nedovolili dvě hodiny vystoupit ani z letadla. Strach z teroristů mají i jeho další čeští kolegové. Vinu přikládají především liknavé bruselské policii.

Poslanci v Evropském parlamentu ve Štrasburku Foto: Vincent Kessler, Reuters
Zmatek a strach, popisují situaci v Bruselu čeští europoslanci

Kellerovo letadlo přistálo na letišti v Bruselu krátce po osmé hodině, tedy v době, kdy tamní halou otřásly dva výbuchy, které zabily nejméně 11 lidí. V letadle však musel setrvat po přistání ještě takřka dvě hodiny.

„Doteď jsme nesměli z letadla, protože v něm bylo nejbezpečněji. Teď přijely k letadlům autobusy. Všude je jen policie a hasiči. Nejezdí vlaky na letiště a prý ani metro. Ještě pár výbuchů a bude ze mě xenofob,“ popsal Právu situaci Keller v půl jedenácté dopoledne.

O pár minut později dodal: „Nezavezli nás do centra, ale všechny nás svážejí do jednoho hangáru, kde nikdo není schopen říct, co bude dál. V Belgii byl vyhlášen nejvyšší stupeň ohrožení, ale vypadá to spíš jako nejvyšší stupeň zmatkářství a zmatenosti.“

Jan Keller (1955) je sociolog a europoslanec zvolený za ČSSD.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Teroristický útok vyděsil i europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). „Otřáslo to se mnou. Měl jsem tu do minulého týdne rodinu i s dítětem,“ řekl Právu.

Že v Bruselu hrozí teroristický útok, se prý všeobecně vědělo. „My jsme ty informace měli. My jsme věděli, že hrozí útoky na letiště, na metro, na parlament. Ani s rodinou jsme nikam nemohli. Nebylo to tu příjemné,“ řekl Právu poslanec, kterým úřady stejně jako ostatním zaměstnancům bruselských institutů zakázaly vycházet ven.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Lidé utíkají ze zničené letištní haly

Video: AP

Útok jsme tušili, shodují se poslanci

Úterní jednání Evropského parlamentu bude tedy zřejmě zrušeno. I když teror šokoval nejspíš všechny evropské politiky, Zdechovský nevěří, že se v přístupu k muslimským radikálům něco změní. „To vůbec nepomůže. Já jsem hovořil s policisty, projel jsem tu čtvrti. Problém je daleko širší. Tady se takřka při každé razii nacházejí zbraně, výbušniny. Musí se udělat globální řešení. Policie musí jednat tvrdě a nekompromisně, nesmí nic tolerovat,“ řekl Právu.

Pavel Telička

Foto: Jan Handrejch, Právo

Europoslanec Pavel Telička (nestr. za ANO) potvrdil, že o riziku útoku se v Bruselu vědělo. „Už se určitý čas bavíme o tom, že je třeba zintenzivnit činnost bezpečnostních služeb. Ta zkušenost evidentně všechny nezasáhla. Je to zdvižený prst, který poukazuje na to, že této hrozbě musíme čelit,“ řekl.

Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD) se domnívá, že útok v Bruselu byl očekávaný po zadržení jednoho z vůdců teroristů – Salaha Abdeslama. Sám zrušil svůj let do Bruselu v pondělí.

Polčák teď do Bruselu nepojede

Letenku zrušil i poslanec Stanislav Polčák (TOP 09/STAN). „Kdybych tu letenku nezrušil, tak přiletím po osmé hodině na Bruselské letiště. Brusel je jedním z nejnebezpečnějších míst v Evropě. Měla by se nad tím zamyslet tamní policie,“ řekl Právu.

Fakt, že se útok uskutečnil na letišti, které je jedním z nejhlídanějších míst, mu připadá neuvěřitelný. „Běhá mi mráz po zádech. Ale v Bruselu je cítit trvalé napětí. Když jsem šel minulý týden do svého bytu, z ničeho nic vyskákali vojáci z auta a uzavřeli ulici,“ popsal Právu Polčák.

Europoslanec Stanislav Polčák (TOP 09/STAN)

Foto: Petr Horník, Právo

Belgická vláda by měla podle Polčáka přehodnotit možnost odnímání občanství. „Pokud se tito lidé s evropským občanstvím mohou pohybovat kdekoli, jsou nebezpeční pro celou EU,“ dodal poslanec. V následujícím týdnu prý nehodlá do Belgie jet. „Dokud mi někdo nezaručí, že elementární body dopravních tepen jsou bezpečné. Já letištní halou procházím dvakrát týdně,“ dodal Polčák.

„Bruselské a belgické bezpečnostní složky si pořádně neplní své povinnosti. Na to si stěžovali i jejich francouzští kolegové,“ řekl slovenský europoslanec Richard Sulík s tím, že Brusel je dlouhodobě centrem teroristů. Podle něj si Evropa způsobí další problémy případným bezvízovým stykem pro 75 miliónů Turků. „Mezi nimi mohou být rovněž teroristé,“ dodal.

Sulík se vyjádřil k útokům v Bruselu na svém facebookovém profilu:

Európa sa nachdáza vo vojne

EURÓPA SA NACHÁDZA VO VOJNE A MUSÍ POCHOPIŤ, ŽE SA MUSÍ ZAČAŤ BRÁNIŤ.Skutočne brániť znamená uzavrieť a dôsledne chrániť svoje hranice, vykázať všetkých, ktorí naše zriadenie ohrozujú (takzvaní Gefährder, len Nemecko ich eviduje 8 tisíc, Francúzsko 10 tisíc), vykázať všetkých cudzincov, ktorí v Európe páchajú priestupky trestné činy. Riešenie určite nie je dohoda s Tureckom, na konci ktorého je bezvízový styk pre 75 miliónov Turkov.Pozostalým úprimnú sústrasť.

Zveřejnil(a) Richard Sulik dne 22. březen 2016

.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků