Hlavní obsah
Alois Dubec na snímku z loňského srpna. Foto: Jan Handrejch, Právo

Zemřel válečný veterán Alois Dubec

Ve věku 96 let zemřel v noci na pátek válečný veterán Alois Dubec. Dubec, jemuž prezident před třemi lety propůjčil Řád bílého lva, působil v zahraničním odboji a koncem války se mu podařilo vstoupit do řad britského královského letectva. Po skončení války kvůli perzekuci emigroval do Švýcarska a do vlasti se natrvalo vrátil až koncem 90. let.

Alois Dubec na snímku z loňského srpna. Foto: Jan Handrejch, Právo
Zemřel válečný veterán Alois Dubec

„Smutná zpráva, v noci na dnešek nás opustil Alois Dubec, nositel Řádu bílého lva, vládní voják, partyzán v Itálii a nakonec příslušník RAF, který na konci války prodělával pilotní výcvik. Čest jeho památce,“ uvedla na sociálních sítích legionářská obec.

Vzpomínky veterána zaznamenal nedávno projekt Paměť národa. „Vyprávěl nám, jak během působení u partyzánů postřelil nepřítele do ruky. Ten si před něj klekl a prosil o milost,“ uvedl loni na podzim ředitel středomoravské pobočky Paměti národa Petr Zavadil. Partyzán Dubec zajatci nejprve vzal peněženku, aby získal peníze pro odboj. „V peněžence viděl fotku nepřítele s jeho dětmi. V ten okamžik si uvědomil, že ten muž je v první řadě otec od rodiny a až potom nepřítel, a nechal ho jít,“ podotkl Zavadil.

Alois Dubec poté co obdržel Řád Bílého lva

Foto: Milan Malíček, Právo

Dubec se narodil 28. června roku 1923. Aby se za války vyhnul totálnímu nasazení, vstoupil v roce 1941 do protektorátního vládního vojska. V roce 1944 v Itálii s několika dalšími vojáky zběhl – nejdříve do hor k italským partyzánům a pak do Švýcarska, kde se přihlásil do československé zahraniční armády. Přes Francii se dostal do Británie, kde byl vybrán pro pilotní výcvik v RAF. Protože válka v Evropě se chýlila ke konci, byli letci školeni speciálně pro boj na Dálném východě, uvádí o něm web ministerstva obrany.

Po válce se vrátil do vlasti, ale byl tu perzekvován a nakonec emigroval do Švýcarska, kde žil dlouhá léta. Po listopadu 1989 začal navštěvovat Českou republiku, koncem 90. let se vrátil natrvalo a žil v Luhačovicích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků