Hlavní obsah
Kandidát na post ministra zahraničí Tomáš Petříček Foto: Milan Malíček, Právo

Zeman jmenuje Petříčka ministrem zahraničí 16. října

Prezident Miloš Zeman jmenuje Tomáše Petříčka ministrem zahraničí na Pražském hradě 16. října. Oznámil to v pondělí mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Kandidát na post ministra zahraničí Tomáš Petříček Foto: Milan Malíček, Právo
Zeman jmenuje Petříčka ministrem zahraničí 16. října

Petříček po čtvrteční schůzce se Zemanem řekl, že ho prezident jmenuje ministrem pravděpodobně tento týden. Jmenování během několika dnů naznačil i Zeman, který očekával, že by se tak mohlo stát již v úterý. Pražský hrad nakonec ústavní akt přesunul na další týden.

Důvodem je podle Ovčáčka Zemanova cesta na summit V4 na Slovensku. Prezident na něj odcestuje ve středu, vrátí se v pátek. Jmenování se podle Ovčáčka uskuteční 16. října na Pražském hradě v 11:30.

Ministerstvo zahraničí od jmenování vlády vede ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček kvůli tomu, že Zeman odmítl jmenovat původně navrženého europoslance za ČSSD Miroslava Pocheho. Hamáček v září od původní nominace ustoupil a navrhl Petříčka. Kandidát na ministra ve středu novinářům řekl, že europoslanec Poche by mohl být jedním z jeho poradců.

Ve čtvrtek pak podle svých slov řekl na schůzce Zemanovi, že právem ministra je složit si vlastní tým poradců. Prezident ale setrvání Pocheho na ministerstvu odmítá a jeho odchod si stanovil jako podmínku jmenování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků