Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Foto: Jan Handrejch, Právo

Zdravotnická zařízení dostanou kompenzace přes 30 miliard korun

Zdravotnická zařízení by měla dostat náhradu za výpadek příjmů ve výši cca 30,5 miliard způsobený epidemií koronaviru. Sněmovna v pátek ve zrychleném legislativním procesu schválila zákon o kompenzacích, který umožní ministerstvu zdravotnictví vydat vyhlášku, na jejímž základě bude možné náhrady vyplácet. Normu nyní posoudí Senát.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Foto: Jan Handrejch, Právo
Zdravotnická zařízení dostanou kompenzace přes 30 miliard korun

Přímé náhrady poskytovatelům péče se předpokládají ve výši 27 miliard korun. Zbytek by poskytovatelé měli získat zvýšením objemu hrazených služeb ve druhé polovině letošního roku. Dalších pět miliard korun by mělo jít na péči o lidi s nemocí covid-19.

Vyhláška zajistí podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) také peníze na odměny pro zdravotníky. Měla by být účinná od července.

Malým lékárnám s nejvýše 15 zaměstnanci stát odpustí podle schváleného pozměňovacího návrhu Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) sociální odvody za červen až srpen za stejných podmínek, které mají platit pro firmy do 50 zaměstnanců. Nárok na úlevu tedy budou mít lékárny, které nepropustily více než desetinu zaměstnanců a ve srovnání s březnem mzdy nesnížily o více než deset procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků