Hlavní obsah

Zapomněli jste na Rumuny, Bulhary i Čechy, zopakoval v Paříži Schwarzenberg

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg si v pondělí při své návštěvě Francie vyjasňoval stanoviska k problematice repatriace Romů. Šéf české diplomacie zopakoval, že na jednání o otázkách imigrace měly být podle něj pozvány vedle ČR i dotčené balkánské země Rumunsko a Bulharsko. Schwarzenberg před časem připodobnil francouzské repatriace Romů k rasismu.

Zapomněli jste na Rumuny, Bulhary i Čechy, zopakoval v Paříži Schwarzenberg

Schwarzenberg se sešel s poradcem prezidenta Nicolase Sarkozyho pro zahraniční politiku Jeanem-Davidem Levittem a potom s šéfem francouzské diplomacie Bernardem Kouchnerem.

Ministr novinářům sdělil, že téma Romů otevřel u Levitta sám, protože je to pro něho citlivá otázka. Levitte tuto problematiku nevznesl. Ministr ale řekl, "otevřenost a upřímnost je nejlepší cesta".

Schwarzenbergovy výroky vzbudily rozruch

Francie v minulých týdnech vrátila do Rumunska a Bulharska stovky nelegálních romských přistěhovalců, kteří jsou občany těchto balkánských států. Paříž to zdůvodnila bezpečnostními důvody a poukazem na to, že tito lidé nesplňují zákonné podmínky pro pobyt cizinců ve Francii. Její postup vzbudil kritiku na domácí scéně i v zahraničí.

Schwarzenberg v nedávném rozhovoru pro LN řekl, že se "nelze ubránit podezření, že v tom (vracení Romů) hrají roli taky rasistické pohledy". V následném televizním rozhovoru prohlásil, že "řekl, že to jenom dělá navenek dojem, jako by to byl rasismus".

Konferenci neorganizoval resort zahraničí

V pondělí v Paříži novinářům řekl, že romská otázka je pro něho citlivá i proto, že vyrůstal nedaleko tábora v Letech u Písku. Táborem za nacistické okupace prošlo přes 1300 Romů, z nichž 327 tam zahynulo a přes 500 bylo převezeno do Osvětimi.

Kouchnerovi Schwarzenberg řekl, že i Česko by mělo na konferenci k migraci co říci vzhledem k problematice vízové politiky, kterou vůči němu uplatňuje Kanada. Ta přitom na pondělní konferenci kromě velkých evropských zemí pozvána byla. Kouchner Schwarzenberga prý ujistil o podpoře Česka v jeho úsilí o odstranění kanadské vízové povinnosti.

Kanada loni zavedla vůči ČR vízovou povinnost kvůli zvýšenému přílivu českých Romů, kteří v ní žádali o azyl. Kouchner také Schwarzenbergovi ohledně pozvánek na konferenci řekl, že o nich rozhodovala francouzská ministerstva pro přistěhovalectví a vnitra, která i akci organizují.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků