Hlavní obsah
Eva Michaláková Foto: Jan Handrejch, Právo

Zaorálek podepsal nótu kvůli odebraným dětem, vyhoštění velvyslankyně není ve hře

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve středu podepsal protestní nótu adresovanou norské ambasádě kvůli postupu norských úřadů v kauze bratrů Michalákových. Diplomatická nóta bude odpoledne předána norskému velvyslanectví v Praze. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí.

Eva Michaláková Foto: Jan Handrejch, Právo
Zaorálek podepsal nótu kvůli odebraným dětem, vyhoštění velvyslankyně není ve hře

"Ministerstvo zahraničních věcí má pochybnosti, že kroky norských úřadů jsou v souladu se závazky Norska podle úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod a podle úmluvy o právech dítěte," sdělila Irena Valentová z ministerstva k obsahu nóty. Dodala, že česká strana v textu vyjádřila hluboké znepokojení nad rozhodnutím norské komise.

Zaorálek předpokládá, že se s velvyslankyní Siri Ellen Sletnerovou sejde po jejím návratu do Prahy.

V úterý se šéf české diplomacie setkal s její zástupkyní Monicou Stenslandovou a tlumočil jí rozhořčení české vlády nad postupem norských úřadů, které zbavily matku obou chlapců rodičovských práv.

Eurosposlanci nabádají ke zdrženlivosti

Na norskou stranu se s apelem obrátila i sedmička českých europoslanců sdružených v lidovecké frakci (zástupci KDU-ČSL, TOP 09 a STAN). Vedle rozhořčení nad krokem norských úřadů vyzvali vládu k právní pomoci matce obou chlapců. Nabádají rovněž k diplomatickému úsilí na řešení celého případu a odmítají zbytečnou medializaci, která by mohla matku dále poškodit.

V souvislosti s ostrými výroky, které se v úterý v souvislosti s případem objevili, vyzvali europoslanci ke zdrženlivosti.

Připomněli, že ČR a Norsko jsou partnery v řadě organizací a institucí včetně NATO, přičemž „návrhy na přerušení diplomatických vztahů mezi členskými státy NATO nejsou těmi přístupy, které přispějí k dosažení našeho společného cíle, kterým je společný život dětí s jejich biologickou matkou a rodinou”.

Poněkud paradoxní je, že mezi signatáři výzvy je i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který v úterý přirovnal jednání norské strany k nacistům a přimlouval se i za vyhoštění norské velvyslankyně. [celá zpráva]

Matka přišla o rodičovská práva

Michaláková má přijít o rodičovská práva ke svým dvěma synům, mladší chlapec má jít podle norských úřadů k adopci. Rozhodnutí není pravomocné, matka se chystá odvolat.

Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny - nyní desetiletého Denise a šestiletého Davida - v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud považoval ale zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků