Hlavní obsah

Zaorálek podepsal nótu kvůli odebraným dětem, vyhoštění velvyslankyně není ve hře

7. 10. 2015, 16:57

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve středu podepsal protestní nótu adresovanou norské ambasádě kvůli postupu norských úřadů v kauze bratrů Michalákových. Diplomatická nóta bude odpoledne předána norskému velvyslanectví v Praze. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Eva Michaláková

Článek

"Ministerstvo zahraničních věcí má pochybnosti, že kroky norských úřadů jsou v souladu se závazky Norska podle úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod a podle úmluvy o právech dítěte," sdělila Irena Valentová z ministerstva k obsahu nóty. Dodala, že česká strana v textu vyjádřila hluboké znepokojení nad rozhodnutím norské komise.

Zaorálek předpokládá, že se s velvyslankyní Siri Ellen Sletnerovou sejde po jejím návratu do Prahy.

V úterý se šéf české diplomacie setkal s její zástupkyní Monicou Stenslandovou a tlumočil jí rozhořčení české vlády nad postupem norských úřadů, které zbavily matku obou chlapců rodičovských práv.

Eurosposlanci nabádají ke zdrženlivosti

Na norskou stranu se s apelem obrátila i sedmička českých europoslanců sdružených v lidovecké frakci (zástupci KDU-ČSL, TOP 09 a STAN). Vedle rozhořčení nad krokem norských úřadů vyzvali vládu k právní pomoci matce obou chlapců. Nabádají rovněž k diplomatickému úsilí na řešení celého případu a odmítají zbytečnou medializaci, která by mohla matku dále poškodit.

V souvislosti s ostrými výroky, které se v úterý v souvislosti s případem objevili, vyzvali europoslanci ke zdrženlivosti.

Připomněli, že ČR a Norsko jsou partnery v řadě organizací a institucí včetně NATO, přičemž „návrhy na přerušení diplomatických vztahů mezi členskými státy NATO nejsou těmi přístupy, které přispějí k dosažení našeho společného cíle, kterým je společný život dětí s jejich biologickou matkou a rodinou”.

Poněkud paradoxní je, že mezi signatáři výzvy je i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který v úterý přirovnal jednání norské strany k nacistům a přimlouval se i za vyhoštění norské velvyslankyně. [celá zpráva]

Matka přišla o rodičovská práva

Michaláková má přijít o rodičovská práva ke svým dvěma synům, mladší chlapec má jít podle norských úřadů k adopci. Rozhodnutí není pravomocné, matka se chystá odvolat.

Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny - nyní desetiletého Denise a šestiletého Davida - v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud považoval ale zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. [celá zpráva]

Reklama

Související články

Výběr článků