Hlavní obsah
Petr Jirát Foto: Stanislav Peška, ČTK

Žalobce chce kvůli Rathovým výrokům prověřit financování ČSSD

Středočeský státní zástupce Petr Jirát se v rámci kauzy bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), který je obviněný z korupce, zaměří také na financování sociální demokracie. Přiměl ho k tomu jeho proslov ve Sněmovně. Rath totiž naznačil, že milióny, které měl u sebe při zatčení, souvisejí s penězi na volební kampaň ČSSD. Napsaly to ve středu Lidové noviny.

Petr Jirát Foto: Stanislav Peška, ČTK
Žalobce chce kvůli Rathovým výrokům prověřit financování ČSSD

"Nejsme hluší. Víme, co tam zaznělo, a každý žalobce má povinnost se na tyto poznatky zaměřit," řekl deníku Jirát. Nyní řeší, zda bude finance ČSSD prověřovat on, nebo jeho kolegové z Prahy, kde má strana sídlo. ČSSD jakékoli pochyby o financování kampaně popírá.

Rath je obviněn z přijetí úplatku. Policisté poslance zadrželi s krabicí, v níž bylo sedm miliónů korun. Kriminalisté tvrdí, že to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku na opravu buštěhradského zámku.

David Rath

Foto: Milan Malíček, Právo

Rath obvinění odmítá. Hrozí mu až dvanáctileté vězení. Spolu s ním je obviněno dalších sedm lidí.

K rozkrytí financování vyzval ČSSD minulý týden i předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. "Vzniká tady evidentní podezření, že je ČSSD financována netransparentně a korupčně," uvedl v souvislosti s Rathovou kauzou. [celá zpráva]

Strana jakékoliv možné pochybení odmítá a tvrdí, že její účetnictví je transparentní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků