Hlavní obsah
Zleva Miloš Zeman, Vladimír Franz a Jiří Dienstbier se připravují na debatu Foto: Milan Malíček, Právo

Zákulisí superdebaty: Protest proti Fischerovi, potlesk Schwarzenbergovi

Devět prezidentských kandidátů se ve čtvrtek večer sjelo do pražského Kongresového centra na superdebatu pořádanou Českou televizí. Hradní uchazeče přišli podpořit rodinní příslušníci, přátelé, ale také někteří politici.

Zleva Miloš Zeman, Vladimír Franz a Jiří Dienstbier se připravují na debatu Foto: Milan Malíček, Právo
Zákulisí superdebaty: Protest proti Fischerovi, potlesk Schwarzenbergovi

Želé na Hradě

Fischer se před debatou dočkal protestu; pár mladých lidí skandovalo, že nechce „Želé na Hradě“.

Protest byl inspirován webovou stránkou, která se do Fischera strefuje. Prezidentský kandidát je zde titulován Jan „Želé“ Fischer a je označen za nevýrazného a ústupného.

Bojovníci o nejvyšší post v zemi se po 18:00 postupně sjížděli do Kongresového centra. Valná většina autem, metro zvolila herečka Táňa Fischerová.

Někteří kandidáti využili i této příležitosti k propagaci. Jiří Diensbier přijel vozem, který zdobila jeho tvář a slogany, Vladimír Franz v automobilu s nápisem Air Franz One. Například Janu Bobošíkovou přišel podpořit její manžel, Dienstbierovi se rozhodli na debatě držet palce šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a stranický místopředseda Lubomír Zaorálek.

Kontroly jako na letišti

V Kongresovém centru přitom panovala přísná bezpečnostní opatření, která se týkala publika i novinářů. Už u vchodu probíhala kontrola tašek, příchozí také museli podstoupit prohlídku ručním detektorem. To samé se opakovalo při vstupu do sálu, kdy byli lidé navíc nuceni odložit, stejně jako třeba na letišti, nápoje, spreje nebo třeba ostré předměty. Za nutná bezpečnostní opatření se publiku omluvil moderátor Václav Moravec.

Ten si těsně před zahájením pořadu postěžoval režisérovi, že si zapomněl hodinky, a hrozí tak, že přetáhne vysílací čas. V tu chvíli za ním přiběhl Zemanův pobočník a nabídl své hodinky. Moravec odmítl s tím, že nemůže přijímat pomoc z táborů prezidentských kandidátů.

Jan Fischer a Jana Bobošíková.

Foto: Milan Malíček, Právo

Krátce před půl osmou proběhla v Kongresovém centru generální zkouška, kdy se „nanečisto“ dostavili před kamery hradní uchazeči a lidé v sále si vyzkoušeli potlesk. Největší aplaus sklidil Schwarzenberg.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků