Záchranáři vyprostili z dolu Lazy poslední tělo
Během tragédie pracovalo zhruba 700 metrů pod zemským povrchem 11 horníků, čtyřem se podařilo dostat na povrch, přičemž dva byli lehce zraněni.
Tělo horníka se záchranářům podařilo vyprostit zhruba v 01:45, ve 03:25 byl muž vytažen na povrch, řekla mluvčí OKD Věra Breiová. "Úsek bude nyní uzavřen a bude probíhat šetření. V ostatních úsecích dolu se bude normálně pracovat, horníci už nastoupili v pátek," podotkla Breiová.
Dodala, že se ve firmě zatím nehovořilo o žádném pietním aktu za oběti neštěstí. Horníci totiž nebyli kmenoví zaměstnanci OKD, ale pracovali v dole prostřednictvím dodavatelské firmy THK-Čechpol, která bude také rodinám obětí vyplácet odškodné.
Pět obětí pochází z Polska, zbývající dvě jsou Češi. "Vznikl obrovský tlak, který ty chlapy rozdrtil o důlní výstroj. Zemřeli ve zlomku sekundy," uvedl v rozhovoru s Právem jeden z havířů, který fáral několik hodin po tragédii na noční směně.
Otřesům prý nelze zabránit
Otřesům, které ohrožují životy horníků pracujících i stovky metrů pod zemí, nelze podle odborníků zabránit. Jsou důsledkem těžby. I když technologie a zařízení jsou stále modernější, nedokáží je těžaři předvídat. Hornická činnost způsobuje ve vytěžených a opět zasypaných lokalitách napětí. Vytváří se především v nadloží, kde se také hromadí energie.
Ta se může v určitém okamžiku uvolnit a pak vzniká otřes. Pokud ho hornina nevydrží, uvolní se a zavalí chodby. Horníci a vedení důlních společností se snaží hrozbu tragédií co nejvíce omezit. Napětí v nadloží proto uvolňují například pomocí vrtů a zavlažování nebezpečných míst. Důležité je také pravidelně monitorovat seizmickou činnost, uvádějí internetové stránky OKD.