Hlavní obsah
Některé houby jsou naaranžované v přirozeném prostředí. Foto: Luděk Peřina, ČTK

Výstava láká na stovky druhů hub i obří hřib smrkový

Na výstavě téměř 300 druhů hub, která je k vidění v centru Přerova, ukáže, je k vidění i ojedinělý exemplář hřibu smrkového vážící více než 1,5 kilogramu. Mykologové navíc výstavku dále rozšiřují, takže počet exponátů, mezi nimiž jsou jak jedlé, tak jedovaté houby, dále narůstá.

Některé houby jsou naaranžované v přirozeném prostředí. Foto: Luděk Peřina, ČTK
Výstava láká na stovky druhů hub i obří hřib smrkový

"Máme tady 276 druhů hub, ale stále přibývají. Někteří kolegové dojeli až dnes (v pátek) a houby ještě dovážejí, 300 druhů tady nakonec určitě bude," řekl předseda přerovského mykologického klubu Milan Plášek. Odborníci donesli na výstavu nejen jedlé houby, ale i ty jedovaté. "Jsou tady muchomůrky zelené, ale i citronové a tygrované. Děti si tak mohou houby pořádně prohlédnout, aby si je v lesích nespletly," doplnil Plášek.

Vystavené exempláře

Foto: Luděk Peřina, ČTK

Mykologové na výstavu dovezli i dřevokazný, metr dlouhý rezavec duhový či zajímavé korálovce a hvězdovky. Jde o houby, které jsou v lesích běžně k vidění, ale lidé si je mezi houby ani nezařadí. Výstava představuje také velký počet druhů holubinek či ryzců, pozornost přitahovaly také kotrče.

Vše nasbírali v okolí Přerova

Sbírat začali přerovští mykologové ve čtvrtek. Do lesů vyrazili v pěti autech. "Je to okruh tak do 50 kilometrů od Přerova, chceme, aby to byly houby z širokého okolí," řekl předseda klubu. Návštěvníci výstavy si tak mohou udělat i obrázek o tom, co v lesích v nejbližším okolí nyní roste.

Předseda Mykologického klubu Přerov Milan Plášek upravuje aranžované mochomůrky.

Foto: Luděk Peřina, ČTK

Výstavu hned po otevření oblehla stovka školáků. Expozice a přítomnost odborníků přilákala pozornost i dospělých. "Donesli jsme sem houbu, kterou jsme našli ve čtvrtek v lesích u Čekyně a doma se poté hádali, co je to za druh. Nakonec nás tady rozsekli odborníci, sázku jsem vyhrála," řekla Alena Novotná. Mykologové budou se svou poradnou houbařům k dispozici až do sobotního odpoledne, kdy výstava končí. Vystavené kousky však už podle pořadatelů do gulášů nepůjdou.

Objevují se i unikáty

Výstava přerovských mykologů se koná jednou ročně, na podzim, kdy je největší úroda. Houby však v lesích hledají po celý rok. Z letošního srpna mají na kontě unikátní nález houby, která se dosud v České republice neobjevila. Šlo o suchohřib, který byl poprvé popsán před šesti lety v Itálii a našel se také ve Španělsku a v Anglii.

Mykologové jej našli u Tovačova, šlo přitom o nejbohatší lokalitu na světě. Před deseti lety se jim podařilo najít i houbu, která se vyskytla poprvé na světě. Rostla v Hostýnských vrších a dostala název slzečník papouščí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků