Hlavní obsah
Poslanci Marek Benda, Roman Sklenák a Jeroným Tejc na jednání Poslanecké sněmovny Foto: Jan Handrejch, Právo

Výsluhy pro vojáky se zřejmě nebudou danit, rozhodla Sněmovna

Výsluhy bývalých vojáků z povolání a příslušníků bezpečnostních sborů zřejmě opět nebudou podléhat zdanění. Sněmovna v úterý schválila hlasy 140 ze 167 přítomných zákonodárců daňovou novelu, jež změnu předpokládá a týká se i odbytného.

Poslanci Marek Benda, Roman Sklenák a Jeroným Tejc na jednání Poslanecké sněmovny Foto: Jan Handrejch, Právo
Výsluhy pro vojáky se zřejmě nebudou danit, rozhodla Sněmovna

Pokud normu potvrdí Senát a podepíše prezident, stát by od příštího roku nedanil ani příspěvek na bydlení, který dostávají aktivní vojáci bez služebního bytu. Státní rozpočet by přišel změnami podle předkladatelů nejvýše o 1,5 miliardy korun ročně.

Zdanění výsluh, odbytného a příspěvku na bydlení přinesla širší daňová novela zhruba před pěti lety. Jejím cílem bylo snížit schodek státního rozpočtu a odstranit různé daňové výhody. Daň činí 15 procent.

Nynější novela má podle předkladatelů zejména "napravit" nahlížení na výsluhy. Podobně jako příspěvek na bydlení je nelze pokládat za příjem ze služebního poměru nebo za součást odměny za vykonanou službu, ale za sociální dávku, uvedli autoři v důvodové zprávě.

Kalousek: Je to diskriminace pro všechny ostatní

Předlohu kritizoval předseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který upozornil na to, že se znovu zavádí daňová výjimka. "Výjimka pro jednoho je diskriminace pro všechny ostatní," zdůraznil Kalousek.

Výsluhy a odbytné se daní od roku 2011. Příspěvky na bydlení vojáků začaly podléhat dani o rok později.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků