Hlavní obsah
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo

Výměna Petříčka má zádrhel. Zaorálkovi se nechce

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se necítí připraven opustit svůj resort a nahradit končícího šéfa diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD). V pondělí to napsal Novinkám. Jeho možný nástupce v čele resortu kultury, poslanec a náchodský starosta Jan Birke (ČSSD), potvrdil České televizi, že nabídku dostal a hodlá ji přijmout.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo
Výměna Petříčka má zádrhel. Zaorálkovi se nechce

„Ne, to tedy nejsem,“ odpověděl v pondělí Zaorálek na dotaz, zda je připraven Petříčka v Černínském paláci nahradit a přenechat agendu kultury dalšímu straníkovi a náchodského starostovi Janu Birkemu.

Prozatímní dvojministr Hamáček 

Odmítavý postoj Zaorálka trvá již od soboty, kdy se o výměně začalo spekulovat. Tehdy se bližším otázkám na možnou výměnu vyhýbal s tím, že má nyní práce dost na ministerstvu kultury.

Situace vyplynula z toho, že post předsedy ČSSD na víkendovém sjezdu strany obhájil Jan Hamáček, a porazil tak Petříčka, který ho ve volbě vyzval a v kandidátském projevu se proti Hamáčkově směřování strany ostře vymezil.

Dohady se následně potvrdily v neděli, kdy Hamáček sdělil Petříčkovi, že premiérovi Andreji Babišovi (ANO) navrhne jeho odvolání.

Na pondělní tiskové konferenci pak Hamáček uvedl, že požádal, aby byl pověřen vedením diplomacie on sám, než se Zaorálek rozhodne, zda nabídku přijme. Dodal, že věří tomu, že rozhodnutí padne v řádu dnů, až Zaorálek dokončí některé projekty na ministerstvu kultury.

Zároveň potvrdil, že pokud Zaorálek funkci přijme, na kulturu by měl bez průtahů nastoupit Birke.

Petříčkovo odvolání chce prezident

O změnu v čele diplomacie navíc dlouhodobě usiluje prezident Miloš Zeman. Petříček míní, že prezidentovi vadí kvůli upozorňování na bezpečnostní rizika tendru na stavbu bloku v Jaderné elektrárně Dukovany či odmítání očkování necertifikovanými ruskými či čínskými vakcínami.

Postoj zejména k ruské vakcíně Sputnik V se nelíbil Zemanovi také u ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), který nechtěl umožnit očkování touto látkou před schválením Evropskou lékovou agenturou. Ve středu ho nahradil Petr Arenberger, který navrhuje ji za určitých podmínek zpřístupnit v rámci klinické studie.

Zeman: Birke bude vynikající ministr kultury

Zeman v nedělním rozhovoru pro Blesk uvedl, že případné odvolání Petříčka nebude dlouho oddalovat. Dále prohlásil, že Birke "jako skvělý starosta Náchoda bude vynikající ministr kultury".

Mezi jmény možných kandidátů na ministra kultury se Birke objevil již v létě 2019, kdy byl odvolán šéf resortu kultury Antonín Staněk (ČSSD). Poslanec Birke je podle Zemana mnohem zkušenější než starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD), kterého tehdy odmítl jmenovat. Nakonec nastoupil právě Zaorálek.

„Jsou to spekulace, které nechci komentovat,“ řekl ještě v sobotu Birke Novinkám s tím, že je s výsledkem sjezdu spokojen.

K Zaorálkovi, který by měl Birkemu místo na kultuře uvolnit a přesunout se na ministerstvo zahraničí, v jehož čele stál již mezi lety 2014 až 2017, se však blíže nevyjádřil.

Z dřívějších vyjádření je však patrné, že jejich vztahy od devadesátých let, kdy se o něm mluvilo jako o nástupci Zemana v čele ČSSD, výrazně ochladly. Naposledy v loni na jaře Zeman v projevu pro výkonný výbor strany Zaorálka zmínil v souvislosti se "zbabělci, hlupáky nebo vyžírkami" v ČSSD.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků