Hlavní obsah

Vondra odvolá svého náměstka Fulíka a nahradí jej Šedivým

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) se rozhodl v úterý odvolat svého náměstka Jana Fulíka, tvrdí server Respekt.cz. Fulíka nahradí exministr obrany Jiří Šedivý. Informaci potvrdil Právu Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany.

Vondra odvolá svého náměstka Fulíka a nahradí jej Šedivým

Vondra k tomu později dodal, že výměna náměstka souvisí s celkovou obměnou vedení ministerstva obrany. „Za jeho práci odvedenou v posledních letech pro ministerstvo obrany jsem mu poděkoval. Zároveň jsem mu, s ohledem na jeho zkušenosti a odborné kvality, nabídl odpovídající pracovní zařazení ve prospěch resortu obrany,“ uvedl v tiskové zprávě Vondra.

Náměstek Fulík stál podle dostupných informací za uzavřením dohody s koncernem EADS a Španělskem o výměně jednoho transportního letounu CASA za několik českých bitevníků L-159. Další tři letouny CASA Česko koupilo, teď kvůli tomu čelí kritice Evropské komise.

Fulíka učinil náměstkem Vondrův předchůdce Martin Barták. Letos v létě zaujal Fulík pozici odvolaného náměstka pro vyzbrojování Jaroslava Kopřivy, který o funkci přišel kvůli přípravě podezřelé zakázky na nákup minometů.

Kvůli výběru vojenských transportních letadel CASA žene Evropská komise Českou republiku k evropskému soudu. Praha podle jejího prohlášení nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek. Podle komise Česko mělo letadla vybrat na základě celoevropského tendru, ale místo toho o zakázce za 132 miliónů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodlo bez výběrového řízení.

Šedivý byl ministrem obrany od září 2006 do ledna 2007 v první vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS). Působil rovněž jako náměstek Vondry v době, kdy byl tento politik vicepremiérem pro evropské záležitosti, a byl i náměstkem generálního tajemníka NATO. V poslední době stál Šedivý v čele komise, kterou Vondra ustavil a která zpracovává tzv. bílou knihu s vizí vývoje armády.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků