Hlavní obsah
Alexandr Vondra Foto: Petr Horník, Právo

Vondra chce pro ministerstvo obrany ze státního rozpočtu čtyři až pět procent

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) chce, aby Česká republika dávala do budoucna na obranu mezi čtyřmi a pěti procenty z celkové sumy státního rozpočtu. Vondra to uvedl v České televizi v Otázkách Václava Moravce.

Alexandr Vondra Foto: Petr Horník, Právo
Vondra chce pro ministerstvo obrany ze státního rozpočtu čtyři až pět procent

Ministr chce především stabilizovat rozpočet svého resortu, který v poslední době klesal.

"Rád bych, abychom stabilizovali armádní rozpočet kupříkladu tak, abychom stanovili fixní částku, pokud jde o výdaje státního rozpočtu," uvedl Vondra. Částka by se měla pohybovat mezi čtyřmi a pěti procenty výdajů státního rozpočtu, dodal vzápětí ministr. Kdy by se měl armádní rozpočet začít zvyšovat, Vondra neprozradil. Více o budoucnosti financování armády bude zřejmé po dokončení bílé knihy obrany, která by měla být hotova na jaře, dodal ministr.

Příští roku bude méně peněz než letos

Obrana letos hospodaří s výdajovým limitem 49 miliard korun. V příštím roce by podle plánů vlády premiéra Petra Nečase (ODS) měla mít k dispozici asi 44 miliard korun.

Výdaje státního rozpočtu pro letošní rok byly schváleny ve výši asi 1,185 bilionu korun, návrh pro příští rok počítá s celkovými výdaji dosahujícími částky 1,179 bilionu korun. Pokud by se armádní rozpočet vypočítával jako pět procent z celkových státních výdajů již nyní, měla by mít letos armáda k dispozici 59,25 miliardy korun, v příštím roce pak necelých 59 miliard.

Pokud by rozpočet obrany činil čtyři procenta výdajů rozpočtu státu, měla by armáda letos k dispozici 47,4 miliardy a v příštím roce 47,2 miliardy korun.

Mise na další dva roky

Vondra zároveň vyzdvihl přínos působení v zahraničních misích pro české vojáky. "Kdo si prošel misemi, je úplně jiný voják," řekl Vondra. Příslušníci armády se zkušenostmi například z Afghánistánu jsou podle něj mnohem lépe vybaveni, schopni komunikovat a spolupracovat se zahraničními spojenci. Nadšení z práce českých vojáků vyjádřil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09)

Sněmovna tento týden odsouhlasila navýšení české přítomnosti v Afghánistánu asi o dvě stovky vojáků. V zemi jich bude moci působit až 720, o rok později o 80 méně. Součástí mise má být i dopravní letoun CASA. [celá zpráva]

Opozice mise opakovaně kritizuje. Naposledy se ve sněmovně ohradila proti navyšování afghánského kontingentu. Podle Alexandra Černého (KSČM) nelze proti terorismu bojovat vojenskými prostředky. "Spojenci vystupují v Afghánistánu jako novodobí kolonizátoři," soudí. Jan Hamáček (ČSSD) si postěžoval, že koalice návrh neprojednala s opozicí a rezignovala na politické řešení situace v Afghánistánu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků