Hlavní obsah
Češi na patrole v Afghánistánu Foto: Milan Malíček, Právo

Vojenští veteráni se dočkají léčebny, projekt dotují i tuzemští zbrojaři

První léčebné centrum pro novodobé válečné veterány roste za peníze českých zbrojařských firem ve vesničce Svémyslice na Praze-východ. Celkově by rehabilitační centrum mělo vyjít na 130 miliónů a mělo by se postarat o zraněné vojáky z Česka i ze států NATO.

Češi na patrole v Afghánistánu Foto: Milan Malíček, Právo
Vojenští veteráni se dočkají léčebny, projekt dotují i tuzemští zbrojaři

Na začátku příběhu léčebny byl Martin Jirsa, naštvaný kamarád nadpraporčíka Jiřího Schamse zvaného Regi, který byl před třemi lety těžce zraněn v Afghánistánu a dodnes se neobejde bez pomoci. „Byl jsem naštvaný, když jsem viděl, jak komplikované je dostat Regiho jenom na rehabilitaci,“ řekl v pondělí Právu Jirsa na staveništi centra, které ponese Regiho jméno.

Jirsa s kamarády založil nadaci Regi Base, která oslovila řadu českých firem, které zatím chtějí zůstat v utajení. Prozradil pouze, že část z nich jsou čeští zbrojaři.

Armáda není na péči o veterány připravena

Schams, který je na vozíku a špatně artikuluje, je šťastný, že se rodí zařízení nápomocné dalším vojákům. „Je dobře, že si tu budeme moci navzájem říci co a jak,“ řekl Právu. Podle něj se armáda o veterány stará podle svých možností dostatečně.

Jirsa soudí, že armáda se sice snaží, ale je kritičtější: „Podle mého armáda ani český stát není připraven na novodobé válečné veterány.“

Obrana soukromý projekt vítá, avšak nepřispěje. „Je to pozitivní myšlenka, ale projekt nemůžeme podpořit, protože máme vlastní koncepci,“ řekl Právu mluvčí obrany Vladimír Lukovský. V příštím roce by chtělo ministerstvo otevřít v sedmi městech poradny, které by pomáhaly veteránům hledat novou práci a uplatnění.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků