Hlavní obsah
Zleva ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) a ministr práce Petr Nečas (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo

Vláda schválila novelu umožňující cizincům nákup nemovistostí

Vláda na svém pondělním zasedání schválila novelu devizového zákona, který od května příštího roku, kdy skončí pětileté přechodné období, umožní cizincům nabývat v České republice nemovitosti určené k bydlení. Ministři také odsouhlasili návrh novely zákona o sociálních službách, který upravuje využívání příspěvku na péči a má zamezit jeho zneužívání.

Zleva ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) a ministr práce Petr Nečas (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo
Vláda schválila novelu umožňující cizincům nákup nemovistostí

Miroslav Kalousek představil z pozice ministra financí novelu devizového zákona, která by měla začít platit od května 2009 a umožní cizím občanům vlastnit v České republice nemovitosti určené k bydlení.

Příští rok totiž končí pětileté přechodné období, které si Česká republika vyjednala v rámci přístupových rozhovorů. Možnost nakupovat v ČR zemědělskou půdu, budou mít cizinci až za další dva roky.

Změna zákona podle realitních odborníků může zvýšit zájem o tuzemské nemovitosti zejména v řadách východoevropských investorů.

Kalousek následně představil i projekt jednoho inkasního místa, od nějž si vláda slibuje zefektivnění a zjednodušení výběru daní, které nyní občané platí na pěti různých úřadech.

Výdaje na sociální služby rapidně rostou

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas představil na tiskové konferenci návrh novely zákona o sociálních službách. Ty se podle jeho slov staly nejrychleji rostoucím mandatorním (ze zákona o státním rozpočtu povinných) výdajem.

Nečas zdůraznil, že v loňském roce na sociální příspěvky stát v rozpočtu vydělil 8,9 miliardy korun, reálné výdaje ale přesáhly 14 miliard a pro letošní rok je odhad až 19 miliard korun.

Novela zákona má zpřísnit systém kontrol využívání příspěvku ze strany obcí. Předpokládá také snížení jeho nejnižší sazby a zvýšení sazby nejvyšší. Nejnižší dávka by měla činit 800 korun, nejvyšší 12 tisíc korun měsíčně.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků