Hlavní obsah
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier Foto: Petr Horník, Právo

Vláda podpořila Istanbulskou úmluvu, má potírat násilí na ženách

Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v pondělí schválil přistoupení k Istanbulské úmluvě, která se týká prevence a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Na Twitteru o tom informoval ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Česko je jednou z posledních zemí EU, která zatím dohodu neratifikovala.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier Foto: Petr Horník, Právo
Vláda podpořila Istanbulskou úmluvu, má potírat násilí na ženách

Istanbulská úmluva je první mezinárodní dohodou, která se problematikou násilí na ženách podrobně zabývá. Jejím cílem je nulová tolerance k těmto formám diskriminace a porušování lidských práv.

Dokument mimo jiné zavádí definice souvisejících trestných činů, například nucených sňatků, mrzačení ženských pohlavních orgánů, násilného přerušení těhotenství či násilné sterilizace, a požaduje jejich kriminalizaci.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Vláda právě schválila přistoupení k Istanbulské úmluvě, a přihlásila se tak k ochraně žen před všemi formami násilí,“ napsal Dienstbier.

Zatím se připojilo 40 států

Úmluva platí od srpna 2014, podepsat ji bylo možné od roku 2011. Včetně Česka se k ní zatím připojilo 40 členských států Rady Evropy. Z Evropské unie zatím k dohodě nepřistoupilo Bulharsko a Lotyšsko.

Přistoupení k úmluvě si vyžádá změny některých českých právních předpisů, které prý ministerstvo stihne vládě předložit do konce června příštího roku. Parlament by poté mohl dostat dokument k ratifikaci do 30. června 2018.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků