Hlavní obsah

Vláda podá demisi v úterý nebo ve středu

Dosluhující kabinet Jiřího Paroubka (ČSSD) by mohl podat demisi v úterý nebo ve středu. Cestu k tomuto kroku otevřelo zvolení kandidáta ČSSD Miloslava Vlčka do funkce předsedy Sněmovny. Paroubek chce na závěrečné schůzi vlády projednat ještě problematiku rozpočtu. Stávající kabinet dostane zřejmě i po demisi od prezidenta pověření vést zemi až do jmenování nové vlády.

Vláda podá demisi v úterý nebo ve středu

Premiér Paroubek v pondělí řekl, že jeho kabinet podá demisi v úterý, či ve středu. Podle něj je ještě nutné počkat na zvolení zástupců stran do jednotlivých sněmovních výborů.

"Na závěrečné schůzi vlády máme mít také problematiku rozpočtu. Musím se zeptat pana ministra financí Bohuslava Sobotky, jak daleko s tím je," dodal Paroubek. Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha podá vláda demisi nejdříve ve středu.

Stávající kabinet bude ale zřejmě stát v čele státu i po podání demisi. Prezident Václav Klaus totiž s největší pravděpodobností vládu pověří dočasným výkonem funkcí až do jmenování nových ministrů.

Otazníky nad novou vládou

Novou vládu sestavuje předseda ODS Mirek Topolánek. Dosud však není jasné, zda se ODS, ČSSD a ostatní strany dohodnou, jak by měla fungovat plánovaná menšinová vláda občanských demokratů.

Podle dosavadní dohody mají bezpartijní odborníci obsadit resorty, které původně měly připadnout lidovcům a zeleným. Občanští a sociální demokraté se přou o to, kdo by nestranické ministry jmenoval. ČSSD také žádá, aby s ní ODS konzultovala výběr všech ministrů.

Další postup po demisi vlády podle Ústavy

:: Vláda podává demisi po ustavující schůzi nové Sněmovny. Úřaduje ale do jmenování nového kabinetu.

:: Prezident jmenuje premiéra nové vlády. Obvykle lídra strany, která zvítězila ve volbách.

:: Nový premiér si vybere členy svého kabinetu, není časově limitován.

:: Nové ministry jmenuje na návrh premiéra prezident, který může vyjádřit své námitky proti kandidátovi. Nemůže ale jmenovat nikoho, koho premiér nenavrhl.

:: Vláda do 30 dnů od jmenování žádá Sněmovnu o důvěru. Pro vládu se musí nahlas vyslovit nadpoloviční většina přítomných poslanců.

:: Pokud vláda důvěru nezíská, prezident jmenuje nového premiéra a jeho ministry a tato vláda znovu do 30 dnů požádá Sněmovnu o důvěru.

:: Když ani druhý kabinet neuspěje, jmenuje prezident premiéra na návrh šéfa Sněmovny. V případě, že ani tato vláda nezíská důvěru, může prezident Sněmovnu rozpustit a do 60 dnů pak následují předčasné volby.

Paroubek ale v pondělí řekl, že na podporu případné menšinové vlády ODS ze strany ČSSD to zatím nevypadá. "Dneska jsem to otevřeně řekl panu Topolánkovi, že když ta jednání budou probíhat tím způsobem, jakým probíhají, tak o tom pochybuji," uvedl Paroubek na dotaz, zda má vláda ODS šanci na podporu ČSSD. Konkrétní důvod nechtěl komentovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků