Hlavní obsah
Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun Foto: Jan Handrejch, Právo

Vláda odmítla generálskou hodnost pro Berouna i jeho zástupce Jílka

Vláda v pondělí odmítla propůjčení generálských hodností šéfovi Vojenského zpravodajství Janu Berounovi a jeho zástupci Liboru Jílkovi. S povýšením dalších osmi vojáků ministři souhlasili, včetně šéfa generálního štábu Josefa Bečváře, který má získat nejvyšší hodnost armádní generál. Vojáky do generálských hodností jmenuje prezident 8. května nebo 28. října.

Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun Foto: Jan Handrejch, Právo
Vláda odmítla generálskou hodnost pro Berouna i jeho zástupce Jílka

Vedení Vojenského zpravodajství bylo v posledních měsících kritizováno za postup v případě únosu pětice Čechů v Libanonu. Jedním z unesených totiž byl i příslušník armádní tajné služby Martin Psík. Zadržení Češi byli propuštěni 1. února po 199 dnech v zajetí. Podle spekulací tisku Vojenské zpravodajství (VZ) padlo do pasti libanonských kolegů. [celá zpráva]

Jeho práci následně kritizovali poslanci i bezpečnostní experti. Česko nakonec své zadržované občany podle informací médií vyměnilo za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda. [celá zpráva]

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) si nechal zpracovat analýzu přístupu VZ, zpravodajci podle něj v případu zásadně nepochybili. [celá zpráva]

Navrhli Komorouse

Ministři v pondělí posuzovali návrh na jmenování sedmi generálů. Prezidentu Miloši Zemanovi pak navrhli povýšení Bečváře z hodnosti generálporučíka na takzvaně čtyřhvězdičkového generála.

Dále navrhli povýšení policejního prezidenta Tomáše Tuhého a šéfa hasičů Drahoslava Ryby do hodnosti generálmajorů. Oba jsou v současné době brigádními generály.

Generálem by se také měl stát ředitel Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiří Komorous. Ten je momentálně plukovníkem.

Vláda návrh na povýšení výše jmenovaných zdůvodňuje například tím, že při výkonu funkce „prokazují vysokou profesionální připravenost a všestranné praktické zkušenosti”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků