Hlavní obsah
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) Foto: Petr Horník, Právo

Žádné zásadní chyby, uvádí analýza vojenské rozvědky v libanonské kauze

Vojenské zpravodajství podle analýzy ministerstva obrany zásadně nechybovalo v případu zadržených Čechů v Libanonu, mezi nimiž byl i pracovník rozvědky Martin Psík. Ministr Martin Stropnický (ANO) v pondělí v prohlášení uvedl, že analýza ukázala pouze dílčí nedostatky, které budou napraveny. Podrobnější informace neposkytl, protože dokument je neveřejný.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) Foto: Petr Horník, Právo
Žádné zásadní chyby, uvádí analýza vojenské rozvědky v libanonské kauze

„Z výsledků vyplývá, že k žádnému zásadnímu pochybení ze strany Vojenského zpravodajství nedošlo," napsal Stropnický.

„Co se týče zjištěných dílčích nedostatků, byla přijata opatření, aby k nim v budoucnu nedocházelo," dodal. Stropnický poukázal na to, že materiál vznikl z vlastní iniciativy ministerstva a jeho obsah je interní.

Účelem analýzy bylo zhodnotit postup rozvědky v případu z loňského července, kdy bylo v Libanonu zadrženo pět Čechů včetně příslušníka rozvědky Psíka. Stropnický ji slíbil v půlce března, když se libanonským případem zabýval sněmovní branný výbor.

Práci Vojenského zpravodajství tehdy kritizovali poslanci opozice i koalice a bezpečnostní experti.

199 dnů zajetí

Zadržení Češi byli propuštěni 1. února, po 199 dnech v zajetí. Server Neovlivni.cz následně přišel s informací, že propuštění Čechů je obchodem v podobě jejich výměny za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda.

Výměnu podle serveru, který citoval zdroje z bezpečnostních složek, v lednu schválilo vedení Bezpečnostní rady státu a dohodu údajně prosadil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Pro propuštěné Čechy odletěl z Prahy vládní airbus, když se 4. února vrátil do ČR, Městský soud v Praze rozhodl o okamžitém propuštění Fajáda z vazby. Stropnický tehdy veřejně připustil, že podmínkou propuštění Čechů bylo, aby ČR nevydala Fajáda do Spojených států.

Rozhodnutí nevydat Libanonce ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze. USA totiž požadovaly Fajádovo vydání kvůli podezření ze spolupráce s teroristy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků