Hlavní obsah
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo

Vláda bude při tvorbě zákonů víc spolupracovat s odboráři a firmami

Při přípravě zákonů bude vláda klást větší důraz na stanoviska odborů a zástupců zaměstnavatelů. Vedle nich bude kabinet předkládat návrhy norem k posouzení i profesním komorám. Úpravu legislativního procesu předložil ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo
Vláda bude při tvorbě zákonů víc spolupracovat s odboráři a firmami

K návrhům zákonů se odboráři a zaměstnavatelé mohli vyjadřovat už teď. Jejich připomínky ale neměly stejnou váhu jako výhrady ministerstev či jiných institucí. Nyní by je autoři norem měli začít také vypořádávat ve „zvláštním režimu". Měli by je projednat náměstci ministerstev, která legislativu předkládají.

Pokud by se nepodařilo výhrady odstranit, zabýval by se jimi šéf či šéfka resortu. Když se ani pak řešení nenajde, dostane vláda předlohu s takzvaným rozporem. Rozhodne ona.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Vážné výhrady mívají odbory i organizace zaměstnavatelů k různým ustanovením poměrně často, a ne vždy s nimi při přípravách legislativy uspějí. Nově se připomínkami tedy kabinet bude muset zabývat. Na jednání vlády by je měl vyřešit šéf legislativní rady – nyní Dienstbier.

Mezi připomínková místa se zařadí i profesní komory, které zřídil zákon. K posouzení by měly dostávat návrhy, které se týkají jejich oblasti. Týká se to advokátní, notářské, lékařské, stomatologické, lékárnické, exekutorské či auditorské komory.

Vláda zároveň schválila úpravy ve fungování své legislativní rady. Jejích zasedání by se nově měla účastnit ombudsmanka. Chybět by neměli ani zástupci odborů a zaměstnavatelů, pokud se budou projednávat změny, které se vztahují k práci, mzdám, výrobě či pracovním podmínkám.

Podobně by mohli přijít i zástupci olympijského výboru, profesních komor a další osoby, pokud se jich chystané normy budou týkat. Pozvánky a podklady by se navíc měly nově posílat už jen elektronicky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků