Hlavní obsah
Česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová Foto: Ivan Vilček, Právo

Velvyslanci zůstanou ve službě i po 70, Klausové se zákon týkat nebude

Diplomaté budou moci zůstat ve funkci i poté, co překročí věkovou hranici 70 let. Ve středu to umožnil Senát, když se rozhodl návrhem nezabývat. Pro bylo 40 senátorů. Zákon už musí podepsat jen prezident Miloš Zeman.

Česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová Foto: Ivan Vilček, Právo
Velvyslanci zůstanou ve službě i po 70, Klausové se zákon týkat nebude

„Pro fungování ministerstva a pro chod zahraniční služby je to docela důležitá věc,“ hájil zákon v horní komoře šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Kromě zvýšení hranice je podle něj důležité, že zákon umožní zaměstnávat v cizině rodinné příslušníky diplomatů.

V současnosti je není možné zaměstnávat kvůli střetu zájmů. Podle Zaorálka tato novinka ušetří 80 až 90 miliónů korun ročně.

Dostaly dohodu o provedení práce

Návrhu se původně přezdívalo lex Klausová. Bývalá první dáma má totiž na Slovensku na postu ambasadorky zůstat do svých 74 let. Stejně tak měl pomoci velvyslankyni v Sýrii Evě Filipi, která má mít mandát do svých 73 let.

Jelikož se ale zákon nestihl schválit do konce roku, ani pro jednu z velvyslankyň platit nebude. Ministerstvo zahraničí muselo najít jiný postup, aby mohly obě zůstat ve službě i po 70. Jak Klausová, tak Filipi tedy dostaly dohodu o provedení práce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků