Hlavní obsah
Podobný americký konvoj projel Českem na přelomu března a dubna. Foto: Zdeněk Seiner, Právo

Ve středu Českem projede první část amerického konvoje

Během středy přijedou do České republiky v rámci konvoje Danube Ride (Dunajská jízda) první američtí vojáci. Půjde o předvoj 21 vozidel, který ověří hlavní trasu, po níž se 13. a 14. září přesune hlavní část na cvičení Brave Warrior do Maďarska.

Podobný americký konvoj projel Českem na přelomu března a dubna. Foto: Zdeněk Seiner, Právo
Ve středu Českem projede první část amerického konvoje

Američtí vojáci tak během týdne projedou Českem třikrát. První, předsunutou část konvoje bude tvořit přes 20 vozidel a asi 60 vojáků, řekl mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Do Česka přijedou během středy z bavorské základny ve Vilsecku, přenocují ve Vyškově. Jejich trasa povede z Rozvadova přes Prahu a Brno. „Ve čtvrtek pak budou pokračovat z Vyškova směrem na Lanžhot," dodal Šulc.

Část z nich se v pátek a sobotu přes Česko opět vrátí do Německa. V neděli pak na cestu vyrazí hlavní část amerických sil. Mělo by je tvořit do 550 vojáků a asi 150 vozidel, včetně obrněnců Stryker. Po českých dálnicích a rychlostních silnicích pojedou rozděleni do více kolon, aby neblokovaly dopravu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Konvoj amerických vozidel

Foto: Marek Kulhavý, Novinky

Ve středu by Američané měli dojet na české hranice kolem 10.00, přesun do Vyškova jim potrvá asi 12 hodin. S vojáky se odpoledne v ruzyňských kasárnách setká premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Přítomen bude i generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, jehož čeká jednání s premiérem i prezidentem Milošem Zemanem.

Průjezd konvoje vláda odsouhlasila na konci srpna. [celá zpráva]

Stovky přeletů a desítky přejezdů ročně

Podobný americký konvoj projel Českem na přelomu března a dubna. Vzbudil tehdy značný zájem veřejnosti. Zprvu se ozývaly spíše kritické hlasy lidí z okruhu spolků sympatizujících s Ruskem. Při průjezdu ale americké vojáky vítaly tisíce jejich příznivců, a to ve městech, kde přespávali, i kolem silnic, kudy projížděli. Důvodem tehdejšího zájmu byla i vyhrocená situace na Ukrajině a ruský podíl na ní. Konvoj byl proto vnímán jako symbolický vzkaz USA o podpoře východoevropským spojencům.

Průjezd konvoje (vojáci 2. mechanizovaného pluku)
9. 9.přesun předsunuté jednotky (62 osob, 21 vozidel, 7 návěsů)
Rozvadov–Vyškov
10. 9.
přesun předsunuté jednotky
 Vyškov–Lanžhot
11. 9.
návrat předsunuté jednotky
 Lanžhot–Vyškov
12. 9.
návrat předsunuté jednotky Vyškov–Rozvadov
13. 9.
přesun hlavního konvoje (550 osob, 150 vozidel, 54 návěsů)
 Rozvadov–Vyškov
14. 9
 přesun hlavního konvoje Vyškov–Lanžhot
zdroj: ČTK

V současné době se pozornost Evropy i Maďarska, kam americká jednotka směřuje, zaměřila z Ukrajiny a Ruska na řešení uprchlické krize. Pravděpodobně i proto se proti zářijovému konvoji neobjevuje tolik kritických hlasů. Proti průjezdu i tak chtějí někteří aktivisté protestovat. V Česku se chtějí sejít v úterý odpoledne na Klárově. Větší akce odpůrci NATO a USA chystají na Slovensku.

Za první pololetí letošního roku se přes území Česka uskutečnilo 3727 tranzitních průjezdů a přeletů příslušníků ozbrojených sil jiných států, z toho 3622 leteckých. Po pozemních komunikacích se přes Česko v 18 silničních proudech a 87 samostatných přesunech přepravilo 1277 zahraničních vojáků.

Anketa
Vadí vám průjezd konvoje amerických vojáků přes území ČR?
Ano
47.5 %
Ne
52.5 %
Celkem hlasovalo 5984 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků