Hlavní obsah
Využitelná vodní kapacita (VKV) je daná hodnota maximálního množství vody, které je rostlina schopna využívat Foto: ČHMÚ

V půdě chybí stovky litrů vody na metr čtvereční

Léta přetrvávající sucho nekončí, naopak se prohlubuje. Srážkový deficit se od roku 2014 vyšplhal v některých oblastech i na 500  mm. V průměru pak chybí 200 až 300 litrů vody na metr čtvereční.

Využitelná vodní kapacita (VKV) je daná hodnota maximálního množství vody, které je rostlina schopna využívat Foto: ČHMÚ
V půdě chybí stovky litrů vody na metr čtvereční

Občasné deště sice půdě a vegetaci pomohou, ale k trvalejšímu zlepšení průtoků v řekách a k doplnění zásob podzemních vod zdaleka nestačí.

Vodní poměry podle meteorologických modelů moc nevylepší ani blížící se podzim a letošní zima. Ta bude teplá a většinou bez sněhu.

„Sezonní předpovědní modely zatím předpokládají, že letošní zima ve střední Evropě bude teplotně nadprůměrná, což sněhové pokrývce v nižších a středních polohách moc nenahrává. Srážky tak zřejmě budou jen dešťové,“ potvrdila Právu Dagmar Honsová z Meteopressu.

Voda ze sněhové pokrývky tak podle ní letos silně podnormální či mimořádně podnormální hladiny podzemních vod v nižších a středních polohách moc nevylepší.

Voda nepřibyde

Navíc podzim má být podle meteorologů srážkově průměrný či jen slabě nadprůměrný a teplotně mírně nadprůměrný. Podle Pavla Zahradníčka z vědeckého portálu Intersucho v průměru chybí v Česku 200 až 300 litrů vody na jeden metr čtvereční. Největší a stále se prohlubující vodní deficit mají východních Čechy.

„Od roku 2015 tam chybí až 500 milimetrů srážek,“ potvrdil Právu Zahradníček. Problémy s nedostatkem vody trápí nejen obyvatele některých obcí, ale i zemědělce, lesníky a rybáře.

Nedostatek srážek snižuje výnosy plodin, přispívá k přemnožení hrabošů, usychání stromů v lesích, podporuje také rozvoj kůrovce.

V rybnících a vodních tocích se kvůli malým průtokům přemnožují nebezpečné sinice, ve vodě ubývá kyslíku a hynou ryby.

I když je zima ještě daleko a situace se může změnit, nedostatek vody mohou v nadcházející zimní sezoně pocítit rovněž majitelé lyžařských areálů, kteří mají odběr povrchové vody povolen a využívají ji k zasněžování.

Skiareály bez sněhu kvůli vodě nebudou

Podle ředitele Asociace horských středisek ČR Libora Knota se z celkového objemu vodoprávními úřady povolených odběrů vody využívá k zasněžování minimum, jen 0,2 procenta.

Připustil ale, že lokálně, na některém menším toku a po omezenou dobu, může voda dojít.

Většina čerpacích zařízení totiž odběry, pokud se hladina vody sníží pod minimální úroveň průtoku, ani neumožňuje.

„Zatím jsem o takovém případu nikdy neslyšel. Koncem listopadu se vodní poměry všude výrazně zlepšují. Navíc většina areálů má vlastní vodní retenční nádrže,“ potvrdil Právu Knot.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků