Hlavní obsah

V Praze už by mohly otevřít restaurace i obchody. Situace v regionech to ale nedovolí

Index protiepidemického rizika (PES) klesl v ČR na hodnotu 75 bodů, která odpovídá čtvrtému stupni rizika. Do něj již klesl index ve většině krajů. Výjimkou je Praha, kterou hodnota 60 posouvá již do třetího stupně.

V Praze už by mohly otevřít restaurace i obchody. Situace v regionech to ale nedovolí

Pozvolný pokles indexu trvá od 9. ledna. Z tehdejších 89 bodů se během pěti dnů dostal na stávajících 75. Vyšší je aktuálně pouze ve čtyřech krajích.

Nejhorší situace je z tohoto pohledu v Karlovarském kraji, kde se index drží na hodnotě 81. V Libereckém, Královéhradeckém a Olomouckém kraji je shodně na úrovni 76 bodů.

Od úterý přitom celorepublikový index klesl o devět bodů. Razance poklesu souvisí se snižováním reprodukčního čísla, které udává, kolik osob nakazí v průměru jedna osoba s pozitivním testem.

Na počátku roku se reprodukční číslo dostalo na hodnoty přes 1,4. Od té doby je patrný sestupný trend. Ještě v pondělí bylo reprodukční číslo na hodnotě 1,18. Od té doby pokleslo na 0,82, přičemž hodnota 0,8 je podle epidemiologů bodem, při němž se daří epidemii dostat pod kontrolu.

Zvolna klesá i pozitivita testů. Momentálně je pozitivní zhruba každý třetí provedený test.

Za středu bylo odhaleno 10 854 nových případů. Hospitalizováno je 7182 osob a celkem se s chorobou potýká 143 824 lidí.  V souvislosti s covid-19 zemřelo podle dat ministerstva zdravotnictví 13 856 osob.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků