Hlavní obsah
Snímek z policejní akce, při níž policisté navštívili i Jiřího Švachuly (archivní foto) Foto: Igor Šefr, ČTK

V brněnském ANO to vře kvůli kontaktům se Švachulou, tři organizace skončily

Předsednictvo hnutí ANO ve čtvrtek zrušilo místní organizace v Brně-Židenicích, Brně-Černovicích a Brně-Starém Lískovci. Organizace dlouhodobě nepostupovaly v souladu s principy hnutí, řekl místopředseda ANO a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Navíc místopředseda brněnského hnutí ANO Pavel Dvořák ukončil členství v hnutí.

Snímek z policejní akce, při níž policisté navštívili i Jiřího Švachuly (archivní foto) Foto: Igor Šefr, ČTK
V brněnském ANO to vře kvůli kontaktům se Švachulou, tři organizace skončily

Hnutí mimo jiné reaguje na personální propojení některých členů místních organizací se dvěma policejními vyšetřováními, například s korupční kauzou na radnici Brno-střed, v níž figuruje bývalý politik ANO Jiří Švachula, a na napojení na pochybné skupiny mimo hnutí.

Někdejšího místostarostu radnice Brno-střed Švachulu státní zástupce a vyšetřovatelé označují za hlavu zločinecké skupiny ovlivňující veřejné zakázky. V brněnském ANO navíc zaznívají i hlasy o pozastavení členství pro Jiřího Faltýnka, syna šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka.

Za člověka blízkého Švachulovi, který je obviněn z manipulace zakázek na radnici, média označovala i Dvořáka. Ten důvody svého rozhodnutí ukončit členství v ANO neuvedl. Vokřál a jihomoravská poslankyně Taťána Malá chtěli podle zdroje Práva podat návrh na jeho vyloučení a pozastavení členství Faltýnka ml.

„Nesoulad s morálními principy”

Zrušení se dotklo tří brněnských organizací. "Víceméně ty místní organizace dlouhodobě nepostupovaly v souladu s morálními principy a principy hnutí jako takovými," řekl Vokřál. Zrušením organizací se hnutí podle něj vyrovnává s neblahou minulostí a reaguje na řadu personálních propojení s policejními akcemi.

Organizaci v Brně-Židenicích chce ANO obnovit co nejrychleji. "Ty ostatní podle toho, abychom měli, když už budeme znovu vytvářet ty organizace, spolehlivé lidi, kteří budou dodržovat to, co se od nich v rámci hnutí očekává," doplnil Vokřál.

ANO je v Černovicích v koalici a má například místostarostku Šárku Korkešovou. Koalici tvoří i v Židenicích, kde je za ANO starosta Aleš Mrázek, v radě je i bývalý starosta René Novotný. Ve Starém Lískovci je hnutí ANO v opozici. Korkešová řekla, že o zrušení organizace neměla žádné signály ani od brněnské, ani od krajské organizace. Podle ní to může mít spojitost s tím, že organizace podporovaly na druhé místo kandidátky do letošních krajských voleb současného hejtmana Bohumila Šimka. Kandidátku vede Vokřál a Šimek je nakonec čtvrtý.

"Proti tomu se zvedla vlna a teď zrušení organizací. Myslím si o tom své, ale pro mě je to definitivní tečka za hnutím ANO. Sestavím klub nezávislých a budu bojovat za občany, pro které chceme pracovat," uvedla Korkešová.

Policie nedávno navrhla státnímu zástupci, aby Švachulu a další obviněné v souvislosti s údajnou korupcí na radnici Brno-střed obžaloval. Jde o 11 lidí a dvě firmy. Státní zástupce uvedl, že výše úplatků, které si skupina podle kriminalistů rozdělila, je dohromady zhruba 33 milionů korun. Ovlivněny byly podle policie zakázky v celkovém objemu asi za 328 milionů korun. Dotyční jsou obvinění z několika trestných činů, například z účasti na organizované skupině či z přijetí úplatku. Policejní razie se na radnici uskutečnila loni v březnu. Mezi obviněnými je například i bývalý místostarosta Brna-Ivanovic Petr Liškutin (dříve ANO).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků