Hlavní obsah

V Afghánistánu se bojuje i za Prahu, řekl Zeman na setkání s velvyslanci

Prezident Miloš Zeman ve středu přijal české velvyslance. Na Hrad s nimi dorazil i ministr zahraničí a vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který chce s prezidentem následně mluvit o situaci v Černínském paláci.

V Afghánistánu se bojuje i za Prahu, řekl Zeman na setkání s velvyslanci

„Těším se na čtyři další setkání, která nás v těchto čtyřech letech budou čekat, a věřím, že všechna z nich budou věcná a přátelská,” začal svůj projev Zeman. Následně odmítl, že by existovaly zásadní rozdíly mezi zahraniční politikou vládyHradu. „Nevšiml jsem si základních rozdílů od minulé vlády a už vůbec ne u současné,” prohlásil prezident.

Zdůraznil, že podporuje členství v NATO a dlouhodobě podporuje misi v Afghánistánu, na Sinaji či v Mali. „Mise v Afghánistánu je nejdůležitější,” podotkl prezident.

Prezident řekl, když opustíme Afghánistán, ovládne ho Tálibán a vznikne nový Islámský stát. To by podle prezidenta nebylo dobré pro Českou republiku. „V Kábulu se bojuje za Prahu,“ prohlásil. Doplnil, že odejít z mise, na níž se podílí další země, by dokázal jen srab.

Zeman chválil Babiše

Zeman pochválil současného premiéra Andreje Babiše (ANO) za to, že je aktivní v Evropské unii. „Jsem velice rád, že došlo k zásadnímu posunu. Dříve jsme v Evropské radě stáli přikrčení v koutu, nevyvíjeli žádnou iniciativu. Možná to částečně souviselo s jazykovými znalostmi bývalého premiéra,” rýpl si do bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Znovu se také vyslovil proti sankcím vůči Rusku. „Jakékoliv sankce jsou lose-lose strategy, prodělávají obě strany,” uvedl.

Setkání prezidenta s velvyslanci se koná každý rok v rámci tradiční porady. Ta začala v pondělí v Černínském paláci. S projevem na ní vystoupil jak Hamáček, tak premiér Babiš.

Předseda vlády kladl důraz na členství České republiky v Evropské unii. Prohlásil, že kdo volá po odchodu Česka z EU, ohrožuje budoucnost země. [celá zpráva]

Po oficiálním přijetí by se měl sejít Hamáček se Zemanem, aby spolu probrali situaci v české diplomacii. Hamáček totiž vede ministerstvo zahraničí jen dočasně. Adeptem ČSSD na post je europoslanec Miroslav Poche, toho ale prezident odmítá jmenovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků