Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Václav Jirsa, Právo

Úředníci pokutovali nevidomého za propadlé povolení

Příliš přísní úředníci napařili tisícikorunovou pokutu nevidomému muži z Orlové za to, že vozidlo, kterým jej přepravovala jeho manželka, mělo propadlé povolení k parkování. Před zaparkováním na místě pro postižené si muž platnost dokladu nezkontroloval. Zatímco jedni úředníci mu následně za pár minut parkovací průkaz prodloužili, jejich kolegové mu přestupek odmítli prominout.

Ilustrační foto. Foto: Václav Jirsa, Právo
Úředníci pokutovali nevidomého za propadlé povolení

Invalida našel zastání až u ombudsmana Stanislava Křečka.

„Zneužitím vyhrazeného parkování by bylo, kdyby povolení k parkování využívali bezdůvodně jiní lidé. To se ale nestalo. V tomto případě je trestán člověk s postižením, který si sice neověřil platnost svého parkovacího průkazu, ale měl a má platný průkaz ZTP/P, což je dost vypovídající,“ řekl Právu Křeček.

Úředníci podle něj postupovali nezákonně. Ochránce zdůraznil, že zvolili formalistický přístup místo toho, aby hodnotili celou situaci a zabývali se otázkou, jestli šlo o společensky nebezpečné jednání.

Omluvy nepomohly

Křeček zdůraznil, že vypršením platnosti parkovacího průkazu nenastává uzdravení postiženého. O zneužití vyhrazeného místa tedy nemůže být podle ombudsmana řeč.

Muž se o pokutě pro svoji manželku, která s ním na vyhrazeném místě parkovala, dověděl po návratu z dovolené. Když zjistil, že je doklad propadlý, zašel na daný úřad, kde mu okamžitě, doslova za pár minut, platnost povolení pro parkování prodloužili.

Celou situaci se pak snažil vysvětlit i v souvislosti s řešením přestupku, ale nepochodil ani u městského, ani u krajského úřadu. „Zdravotní postižení je zde oproti úřednímu razítku naprosto bezvýznamná a zanedbatelná skutečnost. Nikoho jsem přece nepoškodil a nedošlo ke zneužití neoprávněných výhod,“ napsal postižený ombudsmanovi, jehož požádal o pomoc.

Křeček má na věc shodný názor. Obrátil se na příslušný krajský úřad s tím, že úředníci v tomto případě postupují nejen příliš tvrdě, ale také nezákonně. Tam, kde stačilo upozornění, rovnou přistoupili k pokutě, aniž by věc řádně posoudili, jak ukládá zákon.

Kraj na výtky nereagoval a spis poslal se svým komentářem na ministerstvo dopravy, které původní rozhodnutí úředníků dokonce potvrdilo. „Jednání úřadů je nepochopitelné,“ uvedl ombudsman. Zdůraznil, že rozhodnutí úřadů už v tuto chvíli nelze změnit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků