Hlavní obsah
 

Ultimátum pro Rusy vypršelo. Moskva si předvolala českého velvyslance

Čas, který dala česká diplomacie Rusku na to, aby vzalo zpět všech 20 českých diplomatů vyhoštěných z Moskvy, jinak Česko vyhostí další pracovníky ruské ambasády v Praze, se čtvrtečním polednem vypršel. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) už dříve uvedl, že vypovězeno může být zhruba 60 zaměstnanců ruské ambasády. Jde o pokračování sporu po zveřejnění informací o podílu ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích v roce 2014. Moskva si na odpoledne předvolala českého velvyslance.

 
Ultimátum pro Rusy vypršelo. Moskva si předvolala českého velvyslance

Ministerstvo zahraničí se zatím k dalšímu postupu oficiálně nevyjádřilo. Na 15:00 je naplánovaná tisková konference na úřadu vlády.

Ministerstvo dosud jen vydalo zprávu, že ministr Kulhánek seznámil spojence v NATO „s detailními důkazy o zapojení ruských agentů GRU do výbuchu ve Vrběticích“, poděkoval jim za projevy solidarity a požádal je o další podporu.

Český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka

Foto: Profimedia.cz

„Všichni spojenci NATO odsoudili ruské chování vůči České republice a podpořili ji v dosavadních krocích. To potvrzuje fakt, že v případě krize má Česká republika spojence, na které se může spolehnout,“ uvedl ministr Kulhánek.

ČR kvůli kauze Vrbětice nejprve vyhostila 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli spolupracovníky ruských tajných služeb. Rusko v odvetě vyhostilo 20 českých diplomatů, čímž do značné míry paralyzovalo chod české ambasády v Moskvě.

Česká diplomacie požadovala, aby Rusko vzalo do čtvrtečního poledne svůj krok zpět, což se ale nedalo očekávat, a podle dostupných informací se to nestalo.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová podle agentury TASS ve středu prohlásila, že ultimativní tón ve vztahu k Rusku je nepřípustný. Ruské ministerstvo zahraničí si na 15:00 SELČ předvolalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku.

Pražskou ambasádu by podle ministra Kulhánka (ČSSD) mělo opustit zhruba 60 lidí. Ministr to řekl v rozhovoru pro Lidové noviny.

Česká republika přistoupila k vyhoštění diplomatů po zveřejnění informací o zapojení ruských zpravodajců do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014.

Ruský velvyslanec v ČR Alexandr Zmejevskij

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků