Hlavní obsah
Stěhovací vůz před budovou amerického konzulátu v Petrohradu Foto: Dmitri Lovetsky, ČTK/AP

Tři vyhoštění ruští diplomaté v neděli opustí Česko, věří ministerstvo zahraničí

České ministerstvo zahraničních věcí předpokládá, že tři vyhoštění členové ruského diplomatického personálu opustí Česko v termínu, tedy nejpozději do konce neděle. Uvedla to mluvčí ministerstva Irena Valentová. Česko vyhostilo diplomatické pracovníky v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii.

Stěhovací vůz před budovou amerického konzulátu v Petrohradu Foto: Dmitri Lovetsky, ČTK/AP
Tři vyhoštění ruští diplomaté v neděli opustí Česko, věří ministerstvo zahraničí

„Nepředpokládáme, že by ruská strana nerespektovala to, co jsme jim v rámci nóty minulý týden předali. V minulosti se nikdy nestalo, že by někteří neuposlechli, když jsou označeni za nežádoucí osoby,” řekla mluvčí.

Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) se setkal s ruským velvyslancem Alexanderem Zmejevským v pondělí 26. března, kdy ho o vypovězení tří osob informoval.

Lhůta, kdy společně s rodinnými příslušníky musí opustit Česko, vyprší v neděli. O koho konkrétně se jedná, se podle diplomatických zvyklostí nezveřejňuje, potvrdila dnes mluvčí předchozí ministrova slova.

„Nemůžeme vzhledem k diplomatickým zvyklostem specifikovat zařazení oněch tří diplomatů,” uvedl v pondělí Stropnický. Česko však podle něj jednalo s rozmyslem, nikoliv nahodile.

První vyhoštění Rusové dorazili do vlasti

Do Moskvy v neděli dorazilo první letadlo převážející zaměstnance ruské konzulátu vyhoštěné ze Spojených států, uvedla agentura AFP. Na druhé straně pak zaměstnanci amerického konzulátu v Petrohradu v sobotu pozdě večer opustili budovu mise, svěsili americkou vlajku a zamířili domů. Vzájemné vypovídání diplomatů souvisí s otravou bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii.

Jak informovala ruská média, Američané začali budovu konzulátu vyklízet již v pátek, v sobotu večer svěsili z balkonu ve třetím patře americkou vlajku. Mise ve městě fungovala od roku 1972 a podle amerických úřadů například v únoru vydali tamní pracovníci okolo 2000 víz.

Kreml obvinění odmítá

Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější spolupracovník britské tajné služby Skripal a jeho dcera byli začátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury terčem útoku nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok.

Británie z otravy viní Rusko a vyhostila přes dvě desítky ruských diplomatů, Kreml obvinění rezolutně odmítá a na rozhodnutí Londýna odpověděl recipročními kroky.

Ruské diplomaty pak tento týden jako projev solidarity vykázaly téměř tři desítky zemí, které společně vypověděly přes 150 Rusů. Česká republika vypověděla tři diplomaty, stejný počet českých diplomatů proto musí opustit Rusko, a to nejpozději do 5. dubna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků