Hlavní obsah
 

Babiš: Rusko bylo zapojeno do výbuchu ve Vrběticích

Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že existuje důvodné podezření ze zapojení důstojníků ruské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích.

 
Babiš: Rusko bylo zapojeno do výbuchu ve Vrběticích

Ministr zahraničí Jan Hamáček vyhostil všechny diplomaty, kteří byli identifikováni jako příslušníci ruských tajných služeb GRU a SVR. Jde o 18 osob. Na opuštění ČR mají 48 hodin.

Hamáček o tom již informoval ruského velvyslance a o nadále situaci jedná i se zahraničními partnery.

Babiš uvedl, že o zjištění českých tajných služeb informoval i prezidenta Miloše Zemana, který s postupem souhlasí.

Babiš později oznámil, že o situaci již hovořil s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. „Na příští Evropské radě budu naše partnery podrobně informovat,” uvedl. Část pravicové opozice prosazuje svolání mimořádného summitu EU.

K výbuchům v muničních areálech ve Vrběticích došlo v říjnu a prosinci roku 2014.

Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Munice uložená v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena. Sanace skončila loni v říjnu. Náklady jsou do stovek milionů korun.

Hamáček chtěl v pondělí odletět do Ruska, kde chtěl jednat o vakcíně proti covidu-19. V pátek bylo oznámeno, že se cesta ruší.

Ruská společnost Rosatom je jedním z uchazečů o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Tajné služby před jejím zapojením do projektu dlouhodobě varují.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků