Hlavní obsah
Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka Foto: Petr Horník, Právo

Systém nebyl jednoduchý, hájí Sobotka množství neplatných hlasů v referendu ČSSD

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ve čtvrtek připustil, že systém hlasování ve vnitrostranickém referendu nebyl úplně jednoduchý. Reagoval tak na skutečnost, že více než čtvrtina hlasů byla neplatná. Projev protestu za tím Sobotka nevidí.

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka Foto: Petr Horník, Právo
Systém nebyl jednoduchý, hájí Sobotka množství neplatných hlasů v referendu ČSSD

Sociální demokraté v referendu odevzdali celkem 11 783 hlasů, 3052 přitom bylo neplatných, především kvůli chybějícímu verifikačnímu lístku.

"Bylo to první takové hlasování v ČSSD a systém spojený s verifikačním lístkem není úplně jednoduchý. Při dalším referendu počet neplatných hlasů nepochybně klesne," míní Sobotka.

Více než čtvrtina neplatných hlasů je přitom velmi vysoké číslo, například ve srovnání s minulými parlamentními volbami, při nichž bylo neplatných hlasů méně než procento.

Velký počet neplatných hlasů nechtěl ve čtvrtek příliš komentovat jihomoravský hejtman Michal Hašek, který byl loni vůdcem takzvaného lánského puče. "Neřeším, beru na vědomí výsledky, ztotožňuji se s nimi," sdělil.

Sociální demokraté v referendu rozhodli o tom, že se na výběru kandidátů do voleb napříště mají podílet všichni straníci, nikoliv jen špičky partaje. Vyslovili se také pro to, aby na kandidátkách pro krajské a sněmovní volby bylo nejméně 40 procent žen a pro omezení kumulace funkcí. Referendum je závazné a strana podle něj v příštím roce změní své stanovy. Navrhne také změnu zákona týkající se kumulace funkcí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků