Hlavní obsah
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo

Kandidáty do voleb budeme vybírat všichni, rozhodli členové ČSSD v referendu

Na výběru sociálnědemokratických kandidátů do voleb se napříště mají podílet všichni straníci, nikoliv jen špičky partaje. Na kandidátkách pro krajské a sněmovní volby pak bude nejméně 40 procent žen. Rozhodlo o tom vnitrostranické referendum ČSSD.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo
Kandidáty do voleb budeme vybírat všichni, rozhodli členové ČSSD v referendu

Výsledky vnitrostranického referenda zveřejnil předseda strany Bohuslav Sobotka na středeční podvečerní tiskové konferenci.

Referenda se zúčastnilo 11 783 ze 22 577 sociálních demokratů, což je 52,19 procenta. Na to, aby hlasování bylo závazné, se ho musela zúčastnit alespoň čtvrtina straníků. Odpovídali korespondenční metodou na tři otázky: zda se mají řadoví členové podílet na sestavování volebních kandidátek, zda zavést kvóty pro ženy ve vrcholných funkcích ČSSD a zda předložit zákon, který by omezil kumulaci funkcí.

Jasně se přitom vyjádřili pro rozšíření okruhu lidí, kteří budou rozhodovat o kandidátkách, a pro omezení kumulace funkcí, když pro bylo 88,76, respektive 92,51 procenta hlasujících.

Ženy na kandidátkách prošly těsně

Nejtěsnější byl výsledek u otázky o větším zastoupení žen na kandidátkách, kde pro bylo 51,79 procenta, a proti 48,21 procenta hlasujících.

"Překvapilo mě velmi mile to, že se více než polovina členů vyjádřila pro vyšší zastoupení žen. Tohle byla věc, která byla v sociální demokracii silně diskutována," řekl k tomu Sobotka.

Podle něj referendum ukázalo, že ČSSD je živoucí organizmus a moderní strana. Radost má jak z účasti na hlasování, tak z jeho výsledku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků