Hlavní obsah
Svah a silnice se sesunuly na dům. Foto: Milan Vojtek, Právo

Suť a bahno zavalily dům v Miroslavi. Majitelka se dohaduje s radnicí, kdo za to může

Hrůznou noc prožila Bohuslava Voldánová, která s přítelem a synem žije v domku v Miroslavi na Znojemsku. Na jejich dům se v noci sesunul svah, dovnitř se dostala voda, bahno a suť.

Svah a silnice se sesunuly na dům. Foto: Milan Vojtek, Právo
Suť a bahno zavalily dům v Miroslavi. Majitelka se dohaduje s radnicí, kdo za to může

„Bylo to asi v jednu hodinu v noci, šla jsem ze záchodu a chtěla jsem se podívat, jak venku prší. Sáhla jsem na kliku a v tom se ozval rachot. Stačila jsem uskočit a rozbitým oknem se do kuchyně dostaly sutiny ze svahu nad domem,“ vzpomíná na hrůzný okamžik žena. „Vstoupit na verandu o chvíli dříve, spadlo to všechno na mě,“ otřepala se hrůzou. Zavolala na tísňovou policejní linku 158. Hlídka přijela, místo prohlédla a odjela s tím, že se má ráno obrátit na starostu.

Šestačtyřicetiletá žena, obývající dům s přítelem a sedmadvacetiletým synem, začala vyklízet kuchyň. Když se kolem páté hodiny začalo dovnitř valit bahno a voda, jeli pro místostarostu Romana Volfa (ČSSD). „Přemýšleli jsme, jestli volat hasiče, ale když policajti řekli, že se máme obrátit na starostu, jeli jsme pro místostarostu, víme totiž, kde bydlí,“ řekla žena.

Dveře na verandu již Bohuslava Voldánová nemohla otevřít, zavalil je sesunutý svah za domem.

Foto: Milan Vojtek, Právo

Až pak byli přivoláni i hasiči a statik. Ten nařídil provizorní zajištění objektu. Dům sesuv svahu značně poškodil. Ve zdech se objevily praskliny, proražení zřejmě zabránila veranda ve dvoře pod svahem. Je zničená, zasypaná masou betonu a bahna, stačila ale pohltit a přibrzdit první ničivý nápor zborcené zdi. Město zajistilo náhradní ubytování.

Statik později nařídil zpevnit další místnost, dům ale bude s výjimkou jednoho pokoje obyvatelný.

Prostor vedle domu zasypalo bahno a zborcená zeď.

Foto: Milan Vojtek, Právo

Podle ženy způsobila problém silnice nad domem

Podle ženy na jejich neštěstí má značný podíl viny město, které prý neřešilo stav silnice ve svahu nad domem. Místostarosta ale vinu odmítá.

„Před několika lety jsme to chtěli řešit. Máme posudek statika, který určuje, co vše je třeba udělat. Prioritním úkolem bylo odstranit plot nad domem a zřídit řádnou opěrnou zeď svahu na pozemku paní Voldánové. Chtěli jsme jim pomoci poskytnutím kontejneru a bezplatným uložením materiálu, ale oni pro to neudělali nic,“ řekl Volf.

Bagr likviduje vrstvu sesunutého materiálu.

Foto: Milan Vojtek, Právo

Když se rodina nerozhoupala k akci ani poté, co se v březnu objevily problémy s cestou nad domem, zasáhlo město a nechalo rozebrat zídku nad domem.

„Nabízeli mi, že já opravím zeď a oni silnici. Neudělala jsem to, nemám na to peníze. Ale ta zídka byla v pořádku, ta nebyla zdrojem problémů,“ uvedla žena.

„My nemůžeme rekonstruovat či opravovat opěrnou zeď, která je jejím majetkem,“ bránil se místostarosta. Radnice podle něj udělala maximum, včetně prací, o které se, jak dokazuje posudek znalce, měla postarat majitelka domu.

Zeď do kuchyně jako zázrakem odolala náporu bahna.

Foto: Milan Vojtek, Právo

Podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky nebyl případ v Miroslavi jediným sesuvem půdy. V Neslovicích na Brněnsku svah ohrozil dílnu a situaci musel rovněž posoudit statik. I ve Znojmě na Koželužské ulici se dala půda do pohybu a ohrozila rodinný dům. Hasiči i tam museli zajistit jeho zeď.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků