Hlavní obsah

Stávka se rozjíždí, část nemocnic už omezila provoz

Česká republika se ve středu probudila do celodenní stávky, jako první začala omezovat svou činnost část zdravotních zařízení, přidá se čtvrtina škol, úřady i některé galerie, knihovny a divadla. Zaměstnanci ve státní a veřejné sféře tak dávají najevo nesouhlas s vládním škrtem deseti procent ve výdajích na mzdy v příštím roce.

Stávka se rozjíždí, část nemocnic už omezila provoz

Aktivně se podle odborů do stávky zapojí během své pracovní doby 100 000 lidí, obdobný počet zaměstnanců stávku podpoří. Ve veřejné sféře pracuje asi 650 000 lidí.

Akutních pacientů se protest nedotkne

První se v brzkém ránu zapojují do stávky pracovníci nemocnic. Akutních pacientů se akce dotknout nemá. Stávka se uskuteční v 89 zdravotních zařízeních, která budou pracovat ve víkendovém režimu. Tam, kde stávku připravovali, nezvali na středu pacienty ani neplánovali žádné operace.

V 08:00 se k nemocnicím připojí školy a potom i úřady a kulturní zařízení. Až večer bude patrný protest divadelníků, například Státní opera v Praze bude mít náhradní program, protože bude ve stávce 65 procent členů sboru a protest podpořili i hudebníci.

Zhruba 500 škol neotevře žákům své brány úplně, 2000 jich omezí svůj provoz částečně. Například tím, že nebudou fungovat družiny či jídelny. [celá zpráva]

Lidé vyjdou do ulic

Součástí protestů budou i demonstrace, které se uskuteční po poledni ve 21 českých městech, například v Praze, Liberci, Jeseníku, Mladé Boleslavi či Pardubicích. Na shromáždění přijdou také hasiči, vojáci a policisté, kteří nemohou ze zákona stávkovat.

Hlavní protest policistů a hasičů proti snižování mezd se uskuteční příští středu před budovou Poslanecké sněmovny, která má ten den na programu schvalování státního rozpočtu.

Odbory stávkují proti vládním úsporám

Video: ČTK

 

Nečas: zahrávají si s destabilizací země

Důvodem ke stávce zaměstnanců ve státní a veřejné správě je jednak plán vlády na desetiprocentní snížení objemu mezd, jednak způsob, jakým vláda chce mzdy snížit. Kabinet Petra Nečase (ODS) totiž prosadil změnu zákoníku práce, která rozšiřuje možnost stanovit tarifní složku platu zaměstnance bez ohledu na počet odpracovaných let, a to na většinu zaměstnanců ve státní a veřejné správě. Novela také zavádí do státní správy smluvní platy.

Podle Nečase organizátorům stávky nejde o korektní obhajobu práv zaměstnanců, ale spolu s levicovou opozicí se snaží rozehrát politickou hru, která by mohla destabilizovat zemi. [celá zpráva]

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků