Hlavní obsah

Staroměstské náměstí v Praze ozdobí smrk z Roztok u Křivoklátu

Vánoční strom, který bude letos během adventu zdobit Staroměstské náměstí v Praze, pochází z Roztok u Křivoklátu. Na soukromém pozemku rostl 66 let. V neděli dopoledne byl pokácen, ve stejný den pak vyráží na svou několikadenní pouť do Prahy.

Staroměstské náměstí v Praze ozdobí smrk z Roztok u Křivoklátu

Smrk ztepilý o výšce 24 metrů pokácel několikanásobný šampion v kácení motorovou pilou Jiří Vorlíček. Zároveň ho zkrátil o dva metry. Při kácení pomáhal i jeřáb. „Strom má zhruba šest až sedm tun, bylo třeba ho jeřábem přidržet, aby se nic nepoškodilo,“ uvedl Vorlíček.

Vánoční strom

Foto: Radek Plavecký, Právo

Smrk se stal vítězem letošní soutěže Hledá se strom, kterou každoročně vypisuje organizátor Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí.

„V letošním roce jsme dostali třiadvacet tipů a nakonec jsme vybrali právě tento strom kvůli jeho dobré dostupnosti i hezkému růstu. Zvláštností je, že tip nám nedal přímo majitel, ale z jeho využití je nadšený. Dendrologové nám potvrdili, že je smrk zdravý, takže nic nebrání tomu, aby udělal radost návštěvníkům trhů,“ upřesnil Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko, organizátora trhů.

Vánoční strom

Foto: Radek Plavecký, Právo

Smrk vyrostl na pozemku soukromé firmy, která počítala s jeho pokácením. Nápad s využitím stromu pro vánoční trhy majitele nadchl.

V Roztokách na Rakovnicku byl v neděli dopoledne pokácen smrk, který bude zdobit vánoční Staroměstské náměstí v Praze.

Foto: Radek Plavecký, Právo

„Strom sahal do drátů vysokého napětí a mohl je tak poškodit. Také jeho kořeny prorůstaly břehem kamenného kanálu. Vlivem silného větru tak mohlo dojít k jeho vyvrácení, takže jsme počítali s jeho pokácením i přesto, že je strom zdravý. Těší mne, že než aby byl jen rozřezán, udělá radost lidem, a hlavně dětem,“ uvedl majitel pozemku Josef Fryauf.

Strom se poprvé rozsvítí v sobotu 2. prosince

Smrk na svou pouť na Staroměstské náměstí měl vyrazit v neděli v odpoledních až večerních hodinách. Potáhne ho klasický americký truck Kenworth. Souprava váží bez nákladu dvaatřicet tun, její celková délka je devětadvacet metrů a výška i šířka 4,8 metru.

Smrk potáhne klasický americký truck Kenworth.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Na Staroměstském náměstí smrk organizátoři vztyčí v noci z pondělí 27. na úterý 28. listopadu. Poprvé se rozsvítí v sobotu 2. prosince.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků