Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Stále více Čechů volí strany jen jako východisko z nouze

Voliče vedou k odevzdání svých hlasů jednotlivým stranám různé důvody. Agentura STEM se je pokusila zmapovat. Z průzkumu vychází, že se lidé rozhodují nejvíce podle toho, že daná partaj naslouchá občanům a zná jejich problémy. Stále více voličů ale uvádí, že „je to jen východisko z nouze“.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Stále více Čechů volí strany jen jako východisko z nouze

Během posledního průzkumu volebních preferencí položila agentura respondentům otázku, proč sympatizují právě se stranou, kterou do dotazníku uvedli jako tu, jíž by u voleb dali hlas. Jednoznačně nejvíc voličů by odevzdalo svůj hlas straně proto, že naslouchá občanům a zná jejich problémy. Na tom se shodne 84 procent dotázaných. Jen o něco méně lidí by se pro danou partaj rozhodlo z toho důvodu, že usiluje o změnu a podstatné reformy, případně má jasnou strategii do budoucna.

O něco méně by se lidé rozhodovali na základě osobnějších faktorů. 84 procent lidí by stranu volilo proto, že důvěřují jejím představitelům, její představitelé jsou odborníci a profesionálové, nebo je strana zárukou uvážlivosti, zachováním řádu a tradic.

„Nejzajímavější změnou je posun vzhůru u položky 'je to jen východisko z nouze',“ uvádí agentura. Pro tuto možnost se zcela vyjádřila pětina dotázaných, 26 procent je spíše pro. Podle agentury se celkově jedná o nárůst o čtyři procentní body oproti loňsku. „Tuto možnost nyní zcela nebo spíše přiznává téměř polovina lidí, což velmi dobře odráží rostoucí nerozhodnost, váhavost, obtíže při hledání strany, která je zárukou pro voliče,“ vysvětluje agentura.

Podle ní dominují mezi lidmi, kteří uvedli tuto variantu, s téměř 40 % stoupenci ČSSD a dalších 20 % tvoří příznivci KSČM. „To může ukazovat na fakt, že mnoho víceméně nerozhodných lidí sahá po protestní volbě (KSČM), anebo akceptuje „menší zlo“ v podobě ČSSD,“ uvádí STEM.

Proč byste volili právě tuto stranu? (Do jaké míry souhlasíte s následujícími charakteristikami?)
 Zcela souhlasím
Spíše souhlasímSpíše nesouhlasímVůbec nesouhlasím
Naslouchá občanům a zná jejich problémy
31
53
14
2
Usiluje o změnu podstatné reformy 30
52
15
3
Má jasnou strategii do budoucna
28
53
14
2
Důvěřuji jejím představitelům
23
61
14
2
Její představitelé jsou odborníci a profesionálové 21
54
23
2
Je zárukou uvážlivosti, zachování řádu a tradic
21
57
18
4
Její představitelé dokážou věci dobře vysvětlil 20
58
20
2
Případné konflikty a aféry řeší s klidem a rozvahou
20
57
20
3
Je to jen východisko z nouze
20
26
30
24
Přesvědčila mě její akceschopnost
18
57
23
2
 Líbí se mi, jak její představitelé pracují na krajské nebo obecní úrovni
18  55 243
Dokáže převádět své záměry do praxe
17
56
 252
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků