Hlavní obsah
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg Foto: Petr Horník, Právo

Společná obrana EU je reálná jako miss ČR v mé posteli, řekl Schwarzenberg k Zemanovi

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg Právu řekl, že by se pod všechna prezidentova přání podepsal, ale že jednotná zahraniční či obranná politika je zatím zcela nereálná. Schwarzenberg tak reagoval na ideu, kterou ve středu před poslanci Evropského parlamentu vyslovil prezident Miloš Zeman.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg Foto: Petr Horník, Právo
Společná obrana EU je reálná jako miss ČR v mé posteli, řekl Schwarzenberg k Zemanovi

„Tak daleko vůbec nejsme. Viděli jsme to na Ukrajině. Ashtonka (šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová) tam sice byla, to je hezké a v pořádku, ale s plnou vážností jednat se začalo až tam dorazili ministři zahraničí Polska, Francie a Německa. To si musíme uvědomit,“ uvedl Schwarzenberg. Dodal, že by čekal projev, ve kterém by se prezident dotkl dosažitelných cílů.

„Jak vždy říkám, můžu sice toužit po tom, že mi večer zavolá miss ČR a že spolu strávíme celou noc, o tom mohu mluvit, ale je to nepravděpodobné,“ poznamenal.

Místopředseda KDU-ČSL a Sněmovny Jan Bartošek nepočítá s tím, že by si vláda vzala prezidentovy ideje za své. „To je názor prezidenta, vše ostatní je otázkou, jak zahraniční politiku vydefinuje vláda,“ řekl Právu Bartošek. Uznává ale, že Evropa potřebuje najít jasný směr a tím by mohla být federalizace. „Evropa se dostala do slepé uličky a hledá, jak dál pokračovat. A federace je jedna z možností, jak se k tomu postavit,“ poznamenal Bartošek.

Zeman ve Štrasburku prezentoval ideu, že evropská integrace by měla pokračovat  směrem k federalizaci a společnému prosazování zájmů ve výše uvedených oblastech, jako je zahraniční či obranná politika. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků