Hlavní obsah
Sovětský disident a politický vězeň Michas Ignatěvič Kukobaka Foto: Vít Šimánek, ČTK

Sovětský disident: Putin je stejný jako ostatní diktátoři, Zemanovu podporu nechápu

Sovětský disident a bývalý politický vězeň Michas Kukobaka nechápe, proč český prezident Miloš Zeman podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina. Kukobaka považuje Putina za největšího nepřítele demokracie, řekl Kukobaka ve středu na setkání s novináři v Ústavu pro studium totalitních režimů.

Sovětský disident a politický vězeň Michas Ignatěvič Kukobaka Foto: Vít Šimánek, ČTK
Sovětský disident: Putin je stejný jako ostatní diktátoři, Zemanovu podporu nechápu

Zemanův postoj vůči Rusku a Putinovi je podle Kukobaky nekoncepční i co se týká pozice celé Evropské unie.

Kukobaku nepříjemně udivilo, že Zeman na rozdíl od velké většiny státníků Evropské unie dorazil v květnu na moskevské oslavy válečného vítězství, řekl. Putin tehdy ocenil Zemanovo odhodlání vyslovit svůj názor.

"Nerozumím tomu, že (Zeman) jako člověk, který musí znát nedávnou historii Československa, může podporovat největšího nepřítele demokracie (Putina). Podle mě je to za hranicemi zdravého rozumu," řekl disident.

Zemanova květnová cesta do Moskvy na oslavy konce války vzbudila tehdy na domácí politické scéně kritiku. Mimo jiné zaznívaly obavy, že by během vojenské přehlídky mohl český prezident stát na jedné tribuně společně se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem.

Většina západních lídrů na moskevské oslavy nedorazila, a to i kvůli ruské anexi Krymu a ruské podpoře separatistů na Ukrajině. Zeman uváděl, že do Moskvy jede uctít památku sovětských obětí druhé světové války, což také udělal. Zmíněné přehlídky se nezúčastnil.

„Jako ostatní diktátoři”

Podle Kukobaky je Putin stejný jako jiní velcí diktátoři. Pokračuje prý v imitaci demokracie, kterou už vedl sovětský režim.

"Putin je teď hlavní prokurátor, hlavní finančník země a také hlavní dietolog. On nám diktuje, jaké potraviny můžeme jíst, a jaké nesmíme jíst," poznamenal.

Připomněl, že nedávno začaly ruské úřady na Putinův příkaz ničit tuny západních potravin jako odpověď na západní sankce.

Rafinovanější než Brežněv

Putinova zahraniční politika je podle Kukobaky stejná jako za SSSR a Ukrajinu je možné srovnat s rokem 1968 a událostmi v Československu. Putin se však prý chová a postupuje rafinovaněji a vychytraleji než nejvyšší představitel Sovětského svazu v letech 1964-1982 Leonid Brežněv.

Uvedl také, že ruský nejvyšší soud nyní ponechal v platnosti Putinův výnos o utajení ztrát ozbrojených sil během speciálních operací v době míru. Podle Kukobaky jde o utajení nasazených ruských vojáků do konfliktu na východě Ukrajiny.

"Když nějaká matka řekne, že její syn zemřel na Ukrajině, tak ji můžou formálně odsoudit. Zabrání to i novinářským pátráním," řekl. Nejen kvůli tomu, že si vedení Ruska kupuje lokální politiky i mlčenlivost lidí, ztrácí ruské obyvatelstvo morálku, podotkl.

Šestnáct let ve vězení

Kukobaka do Prahy zavítal u příležitosti 47. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Letos devětasedmdesátiletý disident v roce 1968 otevřeně nesouhlasil s vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Po roce 1970 strávil více než 16 let v různých sovětských vězeních, pracovních táborech i psychiatrických léčebnách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků