Hlavní obsah
Ministr financí Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka na jednání Sněmovny Foto: Milan Malíček, Právo

Sociální demokracie škádlí Babiše koketováním s návrhem TOP 09

Přestřelky mezi Sobotkovou sociální demokracií a Babišovým ANO se před podzimními krajskými volbami množí. Mnozí členové sociální demokracie jsou například ochotni jednat o podpoře návrhu opozičního poslance TOP 09 Martina Plíška přistřihnout v rámci zákona o veřejných zakázkách byznys členům vlády, který zavání střetem zájmů.

Ministr financí Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka na jednání Sněmovny Foto: Milan Malíček, Právo
Sociální demokracie škádlí Babiše koketováním s návrhem TOP 09

Plíšek se nijak netají tím, že jeho nápad míří hlavně na ministra financí a majitele Agrofertu Andreje Babiše. Jeho návrh má zamezit firmám, v nichž člen vlády vlastní nejméně deset procent, aby se ucházely o veřejné zakázky. TOP 09 spolu s ODS pravidelně kritizuje Babiše za obrovský příjem dotací i zakázky pro jeho holding Agrofert.

Podle informací Práva minulý týden klub soc. dem. o tomto návrhu debatoval, přičemž část klubu, včetně premiéra Bohuslava Sobotky, prý s případnou podporou nemá problém.

„O ničem jsme nehlasovali, šlo jen o debatu. Musíme si zanalyzovat, zda návrh je legislativně správně napsán,“ popsal Právu situaci jeden z představitelů strany. Další dodal, že nejspíš nějaká úprava návrhu bude nutná.

Pleticha: Jde o fungování státu do budoucna

Už předminulý týden Plíškův návrh získal většinu ve sněmovním ústavně-právním výboru, kde se k podporovatelům připojili i dva koaliční poslanci – Lukáš Pleticha (ČSSD) a Pavla Galasowská (KDU-ČSL).

Pleticha Právu řekl, že návrh považuje za rozumný. „Myslím, že to není tak špatná věc, dochází tu ke střetu zájmů a jde o fungování státu do budoucna,“ zdůvodnil svůj postoj poslanec.

Martin Plíšek (TOP 09)

Foto: TOP 09

Plíšek dodal, že jeho nápad je motivován tím, že členové vlády mají exkluzivní informace, rozhodují o vynakládání veřejných prostředků, a proto není dobré, aby byli současně jejich příjemci.

Ministryně pro místní rozvoj (za ANO) Karla Šlechtová, jejíž resort za zákon o veřejných zakázkách odpovídá, už dala najevo, že s navrhovanou změnou nesouhlasí.

Jasno v únoru

„Můj osobní názor je takový, že by to nebylo od věci, ale evropská legislativa to nedovoluje. Podobné ustanovení přijali pouze v Řecku, ale teď to řeší soud. A já si nemůžu dovolit ohrozit stát. Takže trvám na nesouhlasném stanovisku, počkáme si na verdikt soudu,“ uvedla ministryně. Plíšek naopak tvrdí, že podobná úprava platí i v dalších zemích.

Nový zákon o veřejných zakázkách by měl platit nejpozději od 18. dubna. Do té doby musí ČR převést do národní legislativy evropské směrnice, jinak hrozí omezení čerpání dotací.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků