Hlavní obsah
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda strany Milan Chovanec na krajské konferenci ČSSD ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Sobotkovo přání se plní: Chovanec boduje

Zatímco premiér Bohuslav Sobotka téměř jistě obhájí šéfovské křeslo v soc. dem., je otázka, kdo ho na březnovém sjezdu ve vedení obklopí.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda strany Milan Chovanec na krajské konferenci ČSSD ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku Foto: Luboš Pavlíček, ČTK
Sobotkovo přání se plní: Chovanec boduje

Sobotka, který nemá vyzyvatele, hladce získal na čtyřech sobotních krajských konferencích nominace na šéfa. Desítky okresních konferencí a nyní již i ty krajské ukázaly, že velkou naději stát se Sobotkovou pravou rukou v roli prvního místopředsedy má ministr vnitra a dosavadní místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

Toho si přeje mít v zádech právě Sobotka, nedávno otevřeně řekl, že by ho chtěl raději než Jiřího Dienstbiera. Ten v sobotu získal nominace na řadového místopředsedu na Pardubicku a na Vysočině.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Sám jsem nekandidoval do žádné sjezdové funkce, protože jsem členem grémia ČSSD
Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje

Chovanec v sobotu posbíral podporu na Královéhradecku, Pardubicku a na Vysočině. Pouze na jihomoravské krajské konferenci ČSSD zabodoval jeho sok, poslanec Jeroným Tejc, který je na jižní Moravě doma.

Tamní hejtman Michal Hašek, jemuž vaz zlomila pověst lánského pučisty, a pozici prvního místopředsedy opustil, se o nominaci neucházel. „Sám jsem nekandidoval do žádné sjezdové funkce, protože jsem členem grémia ČSSD jako šéf Asociace krajů,“ sdělil Právu v sobotu Hašek.

Posty můžou obhájit Zaorálek i Starec 

Nově se do vedení soc. dem. může dostat předseda Sněmovny Jan Hamáček. Dalšími novými tvářemi by mohly být ministryně práce Michaela Marksová a náměstkyně pro legislativu a právo ministerstva zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. ČSSD musí mít podle stanov jako místopředsedkyni aspoň jednu ženu.

Pozice místopředsedů by soudě podle krajských nominací mohli obhájit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek i Martin Starec, jenž odpovídá za hospodaření ČSSD.

Související témata:

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Foto: Jan Handrejch, Právo

Nominaci z domovské Vysočiny získal předseda Senátu Milan Štěch. V kuloárech se mluví i o možném návratu jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly do vedení ČSSD. Sjezd volí tajně, návrhy mohou padat i v jeho průběhu a bude záležet na vývoji i taktice šéfů regionů a delegátů. Ti nejsou nominacemi formálně vázáni.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků