Hlavní obsah
 

Sníh komplikuje dopravu, místy napadlo až 10 centimetrů

Dopravu komplikuje v pátek ráno na řadě míst České republiky sníh. Týká se to zejména horských oblastí, místy spadlo až 10 centimetrů.

 
Sníh komplikuje dopravu, místy napadlo až 10 centimetrů

V Královéhradeckém kraji v noci na pátek sněžilo nejvíce na Trutnovsku a v Krkonoších, kde napadlo až deset centimetrů sněhu. Na silnicích v severní části kraje leží vrstva sněhu, řidiči by měli být při jízdě opatrní. Teploty se v kraji ráno pohybovaly kolem nuly, na horách kolem minus čtyř stupňů Celsia, uvedli silničáři a meteorologové.

V Libereckém kraji do rána opět nasněžilo a místy se stále objevují sněhové přeháňky. Cesty jsou s opatrností sjízdné, silničáři ale doporučují zvýšenou opatrnost hlavně v horách, i na hlavních tazích tam leží zbytky sněhové břečky, která může klouzat. Průjezdný ale zůstává pro kamiony nad 3,5 tuny hlavní tah I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska.

Hlavní komunikace v Libereckém kraji jsou většinou holé a mokré, při teplotách pod nulou ale mohou namrzat. Opatrní by měli být motoristé na silnicích nižších tříd a hlavně v horských oblastech, na silnicích tam leží zledovatělá vrstva ujetého sněhu. I proto zůstává pro kamiony nad šest tun stále zavřená silnice přes Oldřichovské sedlo do Raspenavy, která se neudržuje chemicky. Řidiči musí po silnici I/13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky.

Na Vysočině jsou silnice kvůli čerstvému sněhu sjízdné jen s opatrností. Podle dispečinku krajské správy a údržby silnic sněžilo v noci v celém kraji, v terénu bylo 98 vozů techniky.

Dálnice a hlavní tahy v kraji jsou po solení mokré, na silnicích nižších tříd je rozbředlá nebo ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na silnicích se stalo několik nehod, podle informací na webu policie se obešly bez zranění. Nehody se staly u Kralic nad Oslavou nebo Jinošova na Třebíčsku a u Kozlova na Žďársku.

Na Vysočině sněžilo i v noci na čtvrtek, během čtvrtečního dopoledne se podle mluvčí policie Jany Kroutilové stala asi dvacítka nehod.

Ve Zlínském kraji leží v horských oblastech Vsetínska na silnicích nesouvislá vrstva uježděného sněhu krytá posypem. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností, stejně jako další vozovky ve vyšších polohách okresu, které jsou většinou mokré, a také vlhké silnice na Kroměřížsku, kde se objevují sněhové přeháňky. Silnice v ostatních částech kraje jsou zpravidla holé, suché a sjízdné bez omezení, vyplývá z dnešních údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD).

Ve výše položených oblastech Pardubického kraje zůstávají na silnicích zbytky sněhu. Většinou je po solení rozbředlý, někde tvoří uježděnou vrstvu. Všechny cesty jsou s opatrností sjízdné. Řidiči by měli být opatrní v okolí Hlinska, Moravské Třebové, Přelouče, Ústí nad Orlicí, Poličky nebo Chrudimi. V oblasti Lanškrouna a v Železných horách pokrývá vozovky menších komunikací souvislá sněhová vrstva.

V Jihočeském kraji jsou silnice vlhké, mokré, sjízdné se zvýšenou opatrností. Někde se mohou ráno tvořit zmrazky či náledí. Hustě sněží na Táborsku. Silničáři od noci nasadili asi 75 sypačů, jak řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Soňa Abrahámová.

„Nejhorší je to na Táborsku, tam hustě sněží, vyjížděli jsme od půl druhé po celém okrese. Kvůli přeháňkám také na Jindřichohradecku a Písecku. Teploty jsou teď od minus šesti do minus jednoho, je třeba dávat pozor na zmrazky. Na Českobudějovicku je trochu mlha,” řekla dispečerka.

Některé silnice v Moravskoslezském kraji jsou dnes sjízdné se zvýšenou opatrností. Sjízdnost mohou komplikovat sněhové přeháňky a místy jsou vozovky i namrzlé. Na Bruntálsku dohlednost snižují sněhové přeháňky, podobná je situace i v některých místech Opavska.

Opatrní by řidiči měli být i v Beskydech, kde hlavně ve vyšších polohách může být vrstva sněhu. Na zhruba dvacetikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi obcemi Ostravice a Bílá platí v obou směrech zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun.

Také v Olomouckém kraji v noci nasněžilo a sníh se místy drží i na silnicích. Obezřetní by měli být řidiči především ve vyšších polohách Šumperska a Jesenicka, ale i na Olomoucku, a to v okolí Šternberku. Místy správci silnic hlásí ještě stále sněhové přeháňky.

Dlouhodobou předpověď najdete na Počasí od Seznamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků