Hlavní obsah

Sněmovna už poněkolikáté řeší Kubiceho zprávu

Od 14 hodin pokračuje v úterý schůze Sněmovny, která byla v pátek přerušena poté, co jednání zablokovali levicoví poslanci na protest proti postupu Nejvyššího státního zastupitelství v kauze vicepremiéra Jiřího Čunka. Úterní program zahrnuje už poněkolikáté i téma, které vyvolává emoce mezi parlamentními stranami, tzv. Kubiceho zprávu.

Sněmovna už poněkolikáté řeší Kubiceho zprávu

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) seznámil poslance s výsledky prověrky zprávy šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho. V ní shrnul výsledky vyšetřování zprávy, podle kterého Kubice a jeho spolupracovníci nepochybili. Vyslovil se také proti zřízení vyšetřovací komise na půdě parlamentu, která by se zprávou zabývala. Podle něj by takový orgán nebyl "zakotven v zákoně".

"Jak to bude v tomto státě vypadat, když každý bude moci sepsat a zveřejnit to, co ho napadne," kontroval předseda bezpečnostní komise Jeroným Tejc (ČSSD) s tím, že koaliční poslanci neustále brání ve vyšetření zprávy. Tejc také obvinil ministra vnitra Ivana Langera (ODS) z toho, že se v kauze Kubice vyhýbá odpovědnosti.

Zpráva se dostala na veřejnost před volbami

ÚOOZ představila několik dnů před loňskými sněmovními volbami zprávu, podle které se tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD), ministerstvo vnitra a policejní prezident snažili ovlivňovat vyšetřování některých případů. Zpráva se pak dostala na veřejnost.

Kubiceho zpráva rozpoutala mezi největšími stranami politickou válku, která trvá až dodnes. ČSSD obviňuje ODS z toho, že si zprávu objednala a hovoří o ÚOOZ jako o politické policii. Sociální demokracie chce také prosadit ustavení parlamentní komise, která by vyšetřila okolnosti zprávy. [celá zpráva] Útvar nařčení sociálních demokratů odmítá, za nesmysl označují obvinění i občanští demokraté.

ČSSD chce v pátek diskuzi o Čunkovi

Jednání Sněmovny bylo přerušeno v pátek kvůli protestu poslanců ČSSD a KSČM, kteří demonstrativně opustili poslanecké lavice. Stalo se tak poté, co levicoví zákonodárci požadovali projednání údajné korupční kauzy vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) a koalice to odmítla. [celá zpráva]

ČSSD si proto na tento pátek vyžádala mimořádnou schůzi dolní komory na téma Čunek. Program mimořádné schůze ale bude muset schválit většina poslanců a tak v případě, že koalice program neschválí, schůze bude ukončena bez diskuze. [celá zpráva]

Poslanci diskutovali o CzechInvestu

Na programu úterního jednání Směnovny byla také rozprava o situaci ve vládní agentuře CzechInvestu.

Opozice a koalice se rozcházejí v hodnocení situace v agentuře, z jejíhož čela ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) odvolal Tomáše Hrudu. [celá zpráva] Po jeho odvolání rezignovalo na protest celé vedení. [celá zpráva]

"Kdysi tu byla jedna úspěšná státní agentura (...) Nyní je destabilizována a v totální destrukci a o její úspěšnosti si můžeme do budoucna nechat jen zdát," řekl exministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD). Podle něj vláda svým "neprofesionálním způsobem ohrožuje ekonomické zájmy ČR.

Úspěšnost agentury naopak kritizoval ministr Říman, který například uvedl, že přes 60 procent z projektů, do kterých CzechInvest investoval, je rizikových. "(Takže) s tou adorací CzechInvestu bych přeci jen ještě chvíli počkal," upřesnil. Říman plánuje sloučení CzechInvestu s agenturou CzechTrade, která má na starosti podporu exportu. Chce tak dosílit snížení celkových nákladů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků