Hlavní obsah
Premiér Petr Nečas (ODS) a vicepremiérka Karolína Peake (VV) Foto: Petr Hloušek, Právo

Sněmovna přehlasovala Klause, firmy budou trestně odpovědné

Sněmovna v úterý přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a schválila zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Klaus zákon vetoval s tím, že odpovědnost by vždy měly mít konkrétní osoby. Pro hlasovalo 120 poslanců. Vznik zákona je součástí koaliční smlouvy.

Premiér Petr Nečas (ODS) a vicepremiérka Karolína Peake (VV) Foto: Petr Hloušek, Právo
Sněmovna přehlasovala Klause, firmy budou trestně odpovědné

Klaus označil zákon za alibistický, neboť podle něj zbavuje odpovědnosti konkrétní osoby, ale pracuje s "kolektivní vinou". Podobné argumenty vznesli i někteří poslanci, kteří se přimlouvali za nepřijetí zákona. Kolegy však o své pravdě nepřesvědčili.

Zákon připravil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), který se v úterý kvůli zdravotní indispozici z jednání omluvil. Norma obsahuje seznam osmi desítek trestných činů, za něž by bylo možné zabavovat majetek či zakazovat činnost. Norma by měla umožnit trestání činů, u nichž se doposud lidé odvolávali na rozhodování kolektivních orgánů společnosti.

Trestní odpovědnost by firmy nesly například za sexuální nátlak, případně trestné činy týkající se dětské pornografie. Dále by šlo o legalizaci výnosů z trestné činnosti, provozování nepoctivých her a sázek, padělání peněz, krácení daní nebo například neoprávněné držení jaderného materiálu.

Podobné zákony platí i v dalších zemí Evropské unie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků