Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Hloušek, Právo

Slova o Zemanově rakovině nejsou trestný čin, zamítl žalobce stížnost Hradu

Brněnský politik Svatopluk Bartík nespáchal trestný čin, když v roce 2017 na Facebooku napsal, že prezident Miloš Zeman má rakovinu a zbývá mu pár měsíců života. Státní zástupce zamítl stížnost Hradu proti odložení trestního oznámení, uvedl v pondělí server Lidovky.cz. Hrad už nemá žádnou řádnou možnost, jak se proti rozhodnutí bránit.

Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Hloušek, Právo
Slova o Zemanově rakovině nejsou trestný čin, zamítl žalobce stížnost Hradu

Policie původně prověřovala podezření z pomluvy a poškozování cizích práv. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka bude mít rozhodnutí dalekosáhlé negativní důsledky pro celou společnost.

V případě pomluvy se dozorující státní zástupce Arne Nekula přiklonil k závěrům kriminalistů, že nebyl prokázán úmysl, což zákon vyžaduje. Potvrdil také to, že Zemanova práva nebyla vážně poškozena. „Nebylo shledáno naplnění ani jeho stránky objektivní, tedy vznik vážné újmy na právech poškozeného. Usnesení policejního orgánu o odložení věci je tedy pravomocné,” sdělil serveru Nekula.

Bartík o jeho rozhodnutí dosud nebyl oficiálně informován: „Nemám to zatím černé na bílém, takže si počkám, až to budu mít oficiálně. Potom se vyjádřím,” řekl.

Lze šířit lži, tvrdí Ovčáček

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na Twitteru rozhodnutí žalobce komentoval se slovy, že  umožní beztrestně šířit lži, pomluvy a dezinformace.

Následně ještě přitvrdil a přidal podobenství, v němž popsal potenciální možnosti dehonestace kohokoliv bez důkazů.

Jde jen o první poločas, tvrdí Bartík

Bartík později rozhodnutí okomentoval na Facebooku jako „výhru v prvním poločase” či „dočasnou neprohru”. „Právo na informace o zdravotním stavu nejvyššího ústavního činitele si ještě budu muset obhájit u civilního soudu,” dodal.

Bartík, který byl radním městské části Brno-střed, v listopadu 2017 na svém Facebooku uvedl, že prezident trpí rakovinou v terminálním stadiu a zbývá mu maximálně sedm měsíců života. Zprávu následně smazal. [celá zpráva]

Zeman Bartíka v reakci označil za svini. [celá zpráva]

Trestní oznámení pro pomluvu, které prezident na Bártíka podal, odložila policie loni v prosinci. [celá zpráva]

Projednávání žaloby, kterou prezident rovněž podal a v níž požaduje pět milionů korun, bylo loni v červnu na základě žádosti jeho právníků přerušeno do pravomocného skončení trestního řízení. Důvodem podle advokáta Marka Nespaly byl především fakt, že trestní řízení je výrazně rychlejší než civilní proces. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků