Hlavní obsah
Školní atlas světa od Kartografie Praha. Foto: Repro: Kartografie Praha

Školní atlas ukazoval ruský Krym a Islámský stát, odebrali ho ze seznamu schválených učebnic

Ministerstvo školství odebralo ze seznamu schválených učebnic školní atlas světa společnosti Kartografie Praha, na kterém je vyznačené území teroristické organizace Islámský stát a Krym anektovaný Ruskem. Ve středu o tom informovalo tiskové oddělení ministerstva.

Školní atlas světa od Kartografie Praha. Foto: Repro: Kartografie Praha
Školní atlas ukazoval ruský Krym a Islámský stát, odebrali ho ze seznamu schválených učebnic

Nové školní atlasy schválilo ministerstvo školství loni v červnu a říjnu, ačkoli ČR neuznává ruskou anexi Krymu ani území takzvaného Islámského státu. Na konci roku si proto na ministerstvu zahraničí na atlasy stěžovali velvyslanci Ukrajiny a Gruzie.

„MŠMT proto situaci prověřilo a atlasům odebralo schvalovací doložky. Aktuálně MŠMT v záležitosti uvedených učebních pomůcek komunikuje s nakladateli, aby co nejrychleji došlo k nápravě,” uvedlo tiskové oddělení ministerstva. Na problematická zobrazení v atlasu upozornila televize Prima.

Podle něj se o schválení atlasů rozhodlo loni v létě v souladu s vnitřní směrnicí ministerstva, podle které musí mít učebnice dva kladné doporučující recenzní posudky.

Zeman: Anexe je hotová věc

Česko ruskou anexi Krymu neuznává, i když ho prezident Miloš Zeman loni při vystoupení ve Štrasburku před Parlamentním shromážděním Rady Evropy označil za „hotovou věc”. Kyjev a Moskva by se podle něj měly dohodnout na kompenzaci, ať v penězích či v ropě a plynu.

Proti výrokům českého prezidenta se tehdy důrazně ohradila ukrajinská strana i česká politická scéna. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že Zeman neměl k projevu o sankcích a anexi Krymu mandát české vlády a že jeho vyjádření jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou ČR.

Takzvaný Islámský stát je radikální islámská teroristická organizace. Na dobytém území v části Iráku a Sýrie vyhlásila samozvaný stát, který mezinárodně neuznala vláda žádné země. Mezinárodní koalice teroristy z Islámského státu koncem loňského roku porazila a samozvaný chalífát tak přišel o svá území.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků