Hlavní obsah
Senátoři ODS (zleva) Petr Pakosta, Jiří Pospíšil a Jiří Oberfalzer Foto: Petr Horník, Právo

Senátoři šli za Klausem kvůli Lisabonu, chtějí přezkoumat celou smlouvu

Skupina senátorů ODS se v úterý vypravila na Hrad za prezidentem Václavem Klausem. Zástupci horní komory seznámili prezidenta se záměrem obrátit se na Ústavní soud se žádostí o přezkoumání Lisabonské smlouvy. Stížnost hodlají podat do dvou měsíců a přezkoumat chtějí celou smlouvu.

Senátoři ODS (zleva) Petr Pakosta, Jiří Pospíšil a Jiří Oberfalzer Foto: Petr Horník, Právo
Senátoři šli za Klausem kvůli Lisabonu, chtějí přezkoumat celou smlouvu

Skupina 17 senátorů chce podat stížnost Ústavnímu soudu zhruba za dva měsíce. Schůzky se vedle prezidenta zúčastnili senátoři za ODS Jiří Pospíšil, Petr Pakosta a Jiří Oberfalzer.

"Myslím, že pan prezident nám vyjde vstříc a smlouvu do doby, než o ní rozhodne Ústavní soud, nepodepíše," řekl po jednání Právu Pospíšil.

Podle Pospíšila budou senátoři chtít, aby ÚS posoudil soulad celé Lisabonské smlouvy s českou ústavou. Senátoři chtějí při přípravě stížnosti spolupracovat s právníky a odborníky.

Se stížností se dopředu počítalo

Senátoři svou stížnost avizovali již před hlasováním o schválení či zamítnutí dokumentu. Smlouvu nakonec podpořila i část senátorů za ODS, za což je Klaus ostře kritizoval a označil schválení Lisabonu za "selhání politických elit“. [celá zpráva]

Klaus po schválení smlouvy v horní komoře řekl, že Lisabonská smlouva je nyní stejně mrtvá, neboť ji odmítli Irové v referendu. Prezident již tehdy avizoval, že počítá i s ústavní stížností senátorů, a nevidí proto důvod, proč smlouvu za současné situace ratifikovat.

"Nyní počkám, zda skupina senátorů, jak někteří z nich avizovali, požádá Ústavní soud o další posouzení Lisabonské smlouvy ve vztahu k naší ústavě. Pokud k tomu dojde, nebudu o svém rozhodnutí ratifikovat či neratifikovat Lisabonskou smlouvu uvažovat dříve, než Ústavní soud vydá svůj nález," řekl minulý týden prezident.

Následně přes média vypukla přestřelka mezi Hradem a předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou, který Klausovo vyjádření po schválení Lisabonské smlouvy označil za nepromyšlené emocionální gesto. Prezidentův mluvčí Sobotkovi vzápětí připomněl jeho loňské vyjádření a podotkl, že "by měl být ve svých názorech a postojích k Lisabonské smlouvě konsistentní". [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků