Hlavní obsah

Senátor chce pro zákonodárce 275 tisíc měsíčně

Politickým kaskadérem se zřejmě chce stát předseda senátního ústavněprávního výboru Jaroslav Kubera (ODS). Podle jeho slov by se měl plat poslanců a senátorů zvýšit z 61 400 hrubého na více než čtyřnásobek - 275 tisíc korun.

Senátor chce pro zákonodárce 275 tisíc měsíčně

Navrhuje v souvislosti s tím zrušit zákonodárcům veškeré nedaněné měsíční příplatky a zavést jeden plat. Z něho by si každý platil asistenta, bydlení, benzín, kancelář, dopravu - prostě všechno.

Kubera by se tím pokusil přiblížit příjem svých kolegů europoslancům. "Nám, českým zákonodárcům, stačí, když budeme brát to, co evropští, když nás tak oblbují Evropskou unií. Když budeme mít 275 tisíc, tak budeme spokojeni," řekl Právu senátor. Zároveň připomenul, že evropský komisař Vladimír Špidla (ČSSD) bere 500 tisíc korun měsíčně plus náhrady. "A nikomu to v Česku nevadí," uvedl. Český prezident pobírá čistý plat i náhrady v celkové výši 391 tisíc korun.

Platy evropských poslanců jsou nyní různé. Ti čeští teď berou 86 100 korun. Mezi nejvyššími jsou platy Italů, kteří pobírají 12 tisíc eur, což je v přepočtu kolem 336 tisíc korun.

Všichni evropští poslanci bez ohledu na stát, odkud pocházejí, mají v příštím volebním období od roku 2009 brát 7000 eur, což je v přepočtu zhruba 196 tisíc korun, a dál i paušální náhrady, které však mají být upraveny.

K základnímu platu všichni europoslanci už teď dostávají od Evropského parlamentu měsíčně v přepočtu 110 tisíc korun na kancelář a skoro čtvrt miliónu korun na asistenty. Členové českého parlamentu pobírají v náhradách mnohem méně, ale i tak si přijdou až na pěkných téměř 43 tisíc, které se nedaní. Vedle toho jim stát platí kanceláře, asistenty, telefony či sponky na papíry.

"Je to dráždivě vysoká částka"

Kubera připouští, že se pouští se svým návrhem, který po několika letech oprášil, na tenký led. Sjednocená výše se podle něj zcela určitě nebude zamlouvat některým mimopražským zákonodárcům. Ti by například přišli o tisíce korun na dopravu, což je nyní odstupňované podle vzdálenosti jejich bydliště od Prahy. "Absolutní spravedlnost nemůže být," tvrdí Kubera. Ztrátu by poslancům a senátorům bohatě vynahradil zvýšený plat.

Pochopení nachází u svého stranického kolegy, šéfa Senátu Přemysla Sobotky. "O výši platu se musí debatovat, každopádně by ale automaticky zmizely všechny prebendy, které máme. Výsledná částka může být pro někoho logicky dráždivě vysoká, ale už by jednou měly skončit debaty, jestli někdo bydlí v Ostravě a někdo v Praze," prohlásil.

Také důchodci na úroveň EU?

Podle předsedy poslanců ČSSD Michala Haška nepřichází Kubera s originálním návrhem, neboť se o tom debatuje dlouho. Naposledy tuto myšlenku podle něj nedávno oprášil šéf Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD).

Hašek to považuje za pseudoproblém a tvrdí, zákonodárci budou vždycky terčem nějakých útoků bez ohledu na to, zda jejich odměna bude v jedné položce či rozpočítána v několika kolonkách.

"Je to mediálně vděčné téma, hra pro veřejnost, a v tomto případě platí, Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde," prohlásil Hašek.

Pozastavil se však nad tím, že je to právě senátor ODS, který s návrhem přichází v době reformního "batohu" a rozpočtových škrtů. "Stát má mnohem důležitější problémy k řešení. Důchodci by pak třeba také chtěli penzi na evropské úrovni. To bych pak chtěl vidět, z čeho by jim ty důchody vyplácel," uzavřel debatu Hašek.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků